2023’te COVID-19 Önlemlerinin Riskleri ve Faydaları Yeniden Değerlendirildi

santa
1 Min Read

Çıktığı günden bu yana COVID-19 pandemisi, insanların sosyal hayatları üzerinde büyük etkiler bıraktı. Yeni bir değerlendirme raporunda araştırmacılar, pandeminin başladığından bu yana gerçekte ne kadar önlem alınması gerektiği ve sosyal izolasyonun yarattığı zararlar arasında nasıl bir denge kurulması gerektiği üzerinde durdu. COVID-19’a karşı aşı olma ve virüsü kapma durumlarından bahsedilirken, araştırmacılar, aşının güncellenmiş versiyonunun var olmasına rağmen Amerikalıların sadece %16.7’sinin boosteri olduğunu bildiriyor.

Çalışma, hematolojik maligniteleri (özellikle lenfoma) olan hastaların özellikle COVID-19’un kötü sonuçlarına karşı daha yüksek bir risk altında olduğunu belirtiyor. Hasta popülasyonları arasında yaşamın sonuna yakın vakitlerin değerinin farkında olmanın ön camera açıklamasından dolayı sosyal izolasyonun maliyeti vurgulanıyor.

Yine de bilim adamları COVID-19 tehdidinin devam ettiğini, bu nedenle enfeksiyon riski ile sosyal izolasyon sıkıntıları arasında daha detaylı bir risk-tartışma analizine izin veren tıbbi ilerlemeler olduğunu belirtiyorlar.

Bu eleştirel analiz, virüsle mücadelemizde ne kadar yol kat ettiğimizi ve yine de aşılama ve sosyal izolasyonun tehlikelerine dikkat çekme ihtiyacını hatırlatıyor.

Kaynak: Oncotarget, Cilt 14, “2023’te COVID-19 önlemlerinin Risklerini ve Faydalarını Yeniden Değerlendirme”.

Araştırma, Alpert Tıp Fakültesi ve Rhode Island Hastanesi’nden Thomas A. Ollila, Rashida Taher ve Prashanth Moku tarafından yürütüldü.

Share This Article