3 boyutlu yapay beyin dokusu geliştirildi

0

Amerika Ulusal Bilim Akademisi’nde yapılan araştırmada, bilim insanları dokunun üzerinde fare nöronları yerleştirebileceklerini keşfetti. Keşifle dokunun üzerine bir ağırlık atarak dokunun nasıl tepki vereceği izlendi.

laboratuvarda 3 boyutlu beyin dokusu geliştirildi

Süngerimsi doku, iki biyomateryal olan ipek proteini ve kolajen bazlı jelden üretildi.Farelerden alınıp dokuya yerleştirilen nöronların büyümesi kolajen bazlı jelle sağlandı. Daha önceki araştırmalar yalnızca kolajen ve hidrojenden bakteriler üretmeyi başarsa da buluş niteliğindeki bu doku daha uzun süre yaşayabiliyor ve gerçek bir beyin dokusu gibi işlev görüyor.

Tufts Mühendislik Okulu Biyomedikal mühendisliği Bölüm Başkanı David Kaplan, dokunun travmatik beyin hasarına verdiği tepkinin kolayca ve anında öğrenilebileceğini belirtti.

Buluşun en önemli kazanımı, daha önceki yapay beyin dokularının ulaşamadığı bir süre olan 9 aya kadar yaşayabilme kapasitesi.

Kaplan’a göre, dokunun uzun süre canlı kalabilmesi sayesinde, uzun zaman aralığı gerektiren nörolojik hastalıklar ve beyin hasarlarını araştırmak kolaylaşacak.

Kaynak: NTVMSNBC

Leave A Reply

Your email address will not be published.