3D YAZICIDA İNSAN KULAĞINDAN DAHA İYİ DUYAN BİYONİK KULAK YAPILDI

0

Princeton Üniversitesi’nde görevli bilim adamları insan kulağından daha iyi duyabilen bir kulağı üç boyutlu yazıcı yardımıyla oluşturdu.

3D YAZICIDA İNSAN KULAĞINDAN DAHA İYİ DUYAN BİYONİK KULAK YAPILDI

Üç boyutlu yazıcıların bir gün insan organlarının benzerlerini oluşturmak için kullanılabileceği konusunun konuşulduğu bu günlerde bu konudaki ilk adım atıldı.

Üç boyutlu yazıcıdan çıktısı alınan biyonik kulağın insan yeteneklerinin ötesinde duyma yeteneği kazandırdığı açıklandı.

Yazıcıdan alınan kulağa küçük bir anten eklenerek biyonik kulak elde edildi.Yapılan testlerde kulağın fonksiyonlarını tam olarak yerine getirdiği üstelik insan kulağına göre radyo frekanslarını 1 milyon kat daha yüksek olarak duyabildiği belirtildi.

Araştırmacılardan Michael McAlpine yaptığı açıklamada, insan kulağının akustik sinyalleri toplayarak bunları elektriksel sinyallere çevirdiğini ve beyine gönderdiğini belirtti. McAlpine biyonik kulağın ise bünyesindeki bobin yardımıyla doğrudan elektronik sinyalleri topladığını ve beyine ilettiğini açıkladı. Proje için bin dolarlık üç boyutlu bir yazıcı kullanıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.