Michigan Üniversitesi Rogel Kanser Merkezi ve Diş Hekimliği Okulu’ndaki araştırmacılar, sinir yoğunluğu ile oral kanser arasındaki ilişkiyi ifade etmek için yeni bir ölçüm belirledi. Klinik Kanser Araştırmaları dergisinde yayınlanan çalışma, önceki mekanistik çalışmaları klinikte kullanılabilir bir bağlama dökmek için normalize edilmiş sinir yoğunluğunu inceledi.

Araştırmanın kıdemli yazarı olan Oral Patoloji Donald Kerr Bağışlanmış Kolej Profesörü Nisha D’Silva, B.D.S., M.S.D, Ph.D., “Tümör mikroçevresinde sinirler ve kanser hücreleri arasında çok dinamik bir etkileşim olduğunu giderek daha fazla fark ediyoruz” dedi.

Ekip, bir tümörün büyümesi ile tümör içindeki sinirlerin yoğunluğu arasındaki ilişkiyi inceledi. Ağıziçi boşluğun çeşitli bölgeleri vardır ve her birinin farklı işlevleri bulunur. Her alanın sinirleri farklıdır; yanak içindeki sinirler, dildeki sinirlere kıyasla daha azdır ve farklı bir role sahiptir. Bu değişkenlikler göz önüne alındığında, oral boşluğun farklı alanlarındaki normal sinir yoğunluğunu göz ardı ederek bir tümörün agresif olup olmadığını değerlendirmek yanıltıcı olabilir.

Bu durumu düzeltmek için ekip, ağıziçi boşluğunda sinirlerin dağılımındaki değişkenliği netleştirmek için standart bir sinir yoğunluğu ölçüsü oluşturdu ve bu ölçümün tümör ilerlemesindeki önemini belirtti. Bu ölçüme “normalize edilmiş sinir yoğunluğu” adı verildi ve çoğunlukla insan dokusu ile çalışıldıktan sonra bulgular bir fare modeli kullanılarak doğrulandı.

Ekip, ağıziçi boşluğun farklı bölgeleri için bir “normalize” yoğunluk belirlemek için bitişik dokuyu karşılaştırmak ve değerlendirmek için kullandı. D’Silva, “Yüksek normalize edilmiş sinir yoğunluğuna sahip tümörlerin, en yaygın oral kanser türü olan dil kanserli hastalar için kötü bir hayatta kalma oranıyla ilişkili olduğunu gösterdik,” dedi. “Ayrıca sinir ve tümör arasındaki mesafenin daha kısa olduğu ve yüksek normalize edilmiş sinir yoğunluğuna sahip hastaların daha kötü sonuçlar aldığını bulduk.”

Ayrıca, ekip, bu ölçümün klinik uygulamada kullanımını kolaylaştırmak için yapay zekanın normalize edilmiş sinir yoğunluğunu ölçme kullanımını da inceledi.

Ağıziçi kanserlerinin tedavisindeki zorluklar arasında, kanserlerin tekrarlama eğilimi bulunuyor. D’Silva, “Soru şu oluyor, ilerlemeye katkıda bulunabilecek faktörleri nasıl ararsınız? Hangi kanserlerin daha agresif davranacağını anlamak için sinir özelliklerini nasıl kullanabilirsiniz?” dedi. D’Silva, araştırmacıların hangi kanserlerin daha agresif davranacağını baştan belirleyebilirse, o zaman tümörleri baştan daha agresif bir şekilde tedavi edebileceklerini söyledi. Normalize edilmiş sinir yoğunluğu, araştırmacılara tedavi sürecini belirlemek için başka bir veri noktası sağlar.

KAYNAK:

Makale Başlığı: Increased Nerve Density Adversely Affects Outcome in Oral Cancer

DOI: 10.1158/1078-0432.CCR-22-3496

Dergi: Clinical Cancer Research

Makale Yayın Tarihi: 11-Apr-2023

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Bağırsak Kanserinde Yeni Yaklaşımlar: Sialik Asit ve Siglecler’le Mücadele

Galway Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bağırsak kanserinde hücre etkileşimlerini inceleyerek, vücudun ve ilaç tedavilerinin…

Meme Kanseri Metastazında Suksinat ve PLOD2: Yeni Terapi Yöntemleri Yolda mı?

Metastaz, kanser hücrelerinin birincil tümörden çevredeki dokulara ve vücuttaki uzak organlara yayılmasıdır…

Baş ve Boyun Kanseri Tedavisinde Organoidler: Kişiye Özgü Tedavilere Yeni Bir Yaklaşım

Baş ve boyun kanseri (HNC), birkaç tür kanseri içeren geniş bir terimdir…