ABD’deki Çocuk Kanser Hayatta Kalma Oranı %85’in Üzerinde, Ancak İkinci Kanser Riski Sürüyor

santa
1 Min Read

ABD’deki çocukluk çağı kanserli hastaların sayısı artmaya devam ediyor. Ancak, iyileşmiş olmalarına rağmen, bu hastaların birçoğunun ikinci bir kansere yakalanma riski artıyor. St. Jude Çocuk Araştırmaları Hastanesi’ndeki bilim insanları, neden bazı hayatta kalanların ikinci bir kanser geliştirdiğini ve bu ikinci kanserlerin neden daha şiddetli veya ölümcül olabildiğini belirlemek için çocukluk çağı kanseri hayatta kalanlarından elde edilen verileri kullandılar. Bu bulgular, genetik danışmanlık ve kişiye özel kanser taraması ve önleme stratejilerinin benimsenmesine öncülük edecektir.

Araştırmacılar, belirli genlerde patojenik (zararlı) genetik varyantları bulunan hayatta kalanların ikinci kanserlere daha yatkın olduğunu ve bu kanserlerin daha şiddetli ve ölümcül olma eğiliminde olduğunu gösterdi. Bu genler arasında tümör baskılayıcı gen TP53 gibi kanserle ilişkilendirilmiş genler de bulunuyor.

Hayatta kalanların riskini erken yaşta belirlemek, her hasta için kişiye özel bir tedavi yaklaşımı geliştirmeye olanak sağlayabilir. Araştırmacılar, genetik testlerle bu zararlı varyantların tespit edilip, bu hastaların ileride ikinci bir kanser riskini en aza indirebilecek önlemler alabileceğini belirtti.

Genetik varyantlar, insanların doğuştan sahip oldukları kalıtsal DNA’nın bir parçasıdır. Bu, çocukluk çağı kanseri teşhisi konulan çocuklarda bu varyantların tespit edilebileceği anlamına gelir.

Share This Article