ALS HASTALARINI DİYAFRAM PİLİ RAHATLATIYOR

0

Marmara Üniversitesi’nde görevli göğüs cerrahlarının yaptığı ve diyafram kaslarını kuvvetlendiren pil uygulaması, buzlu kova kampanyasıyla dikkatlerin üzerine çevrildiği ALS’de hastaların yaşam kalitesini ve süresini artırıyor.

ALS hastalari diyafram piliyle rahatliyor

Merkezi sinir sistemi hastalığı ALS’ye henüz tam çare bulunmasa da, hastaların yaşam süresini ve kalitesini uzatmak mümkün. Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi ekibi, diyafram kaslarını kuvvetlendiren pil sayesinde, hastanın rahat nefes alıp vermesini sağlayan yöntemi uyguluyor. Star’dan Gülden Kılıç’ın haberine göre, ağırlıklı olarak solunum yetmezliğinden hayatını kaybeden ALS hastaları diyafram kaslarını kuvvetlendiren pil sayesinde daha uzun süre yaşayabiliyor. Prof. Dr. Hasan Batırel, Prof Dr. Mustafa Yüksel ve Doç. Dr. Tunç Laçin, doktorlar Korkut Bostancı ve Bedrettin Yıldızeli dünyada sadece birkaç sağlık merkezinde ALS hastalarına yapılan bu operasyonu Türkiye’de gerçekleştiriyor.

SOLUNUM YETMEZLİĞİ GİDERİLİYOR

Prof. Batırel, ALS hastalarının sinir iletilerinin kaslara geçmemesi nedeniyle zamanla felce uğradıklarını kaydediyor. Hastaların ağırlıklı olarak solunum yetmezliğinden yaşamını yitirdiğini hatırlatan Batırel, “ALS hastaları solunum yetmezliği sorunuyla karşılaştıklarında dışarıdan hava vererek soluk alıp vermelerini sağlıyorduk. Diyafram pili takıldığında hastanın boynuna delik açılmasına gerek kalmıyor. Dışarından elektrik iletisiyle diyafram kasının kasılmasını sağlıyoruz. Böylece akciğer havayla dolduruyor. Rahat nefes alıp vermeye başlayan hasta daha fazla yaşıyor” dedi.

Kaynak: NTVMSNBC

Leave A Reply

Your email address will not be published.