Biyomühendisler Programlanabilir Hareketli Dövme Geliştirdi

0

MIT(Massachusetts Institute of Technology)’de çalışan biyomühendisler ve diğer disiplinlerdeki mühendisler, yeniden programlanabilen bakterilerden ve 3D baskı teknolojisinden yararlanarak hareket edebilen dövme geliştirdi.

Elektronik dövmeler ve akıllı mürekkep teknolojileri, giyilebilir teknoloji endüstrisinin farklı bir yönde ilerlemesini sağlayacak potansiyele sahipler ancak günümüzde henüz bu potansiyeli tam anlamıyla ortaya koyan bir ürün geliştirilmiş değil. MIT(Massachusetts Institute of Technology)’deki mühendisler ise geliştirdikleri yeni 3D baskı tekniği ile bu alanda çok önemli bir çalışmaya imza attı. Makine mühendisliği bölümünden Profesör Xuanhe Zhao’nun liderliğinde çalışan ekip, genetik olarak modifiye edilmiş bakterileri kullanarak etraftaki uyarıcılara karşı tepki verebilen dünyanın ilk ”hareketli dövme”sini geliştirdi.

Bakteri-Hidrojel Karışımı 3D baskı teknolojisini farklı bir şekilde kullanmak için çeşitli duyarlı malzemeleri test eden MIT ekibi, bakterilerin güçlü hücre duvarının 3D yazıcıların püskürtme gücüne karşı dayanıklı olduğunu keşfetti. Bakterilerin, 3D baskı için gerekli olan hidrojellerle de oldukça uyumlu olduğunu gözlemleyen ekip daha sonra 3D baskıda kullanılacak hidrojele farklı kimyasallara(uyarıcı) tepki vermek üzere yeniden programlanan üç farklı bakteri ekleyerek geliştirdikleri baskı tekniğini test etti.

3D yazıcıdan ağaç dalları şeklinde püskürtülen bakteri-hidrojel karışımını insan elinin üstünde test eden ekip, ağaç desenini üç bölgeye ayırdı ve bu bölgelere üç farklı bakteriden birini yerleştirdi. Ekip daha sonra bakterilerin tepki verdiği kimyasalları tek tek ağaç desenine yaklaştırdı ve ağaç deseninin farklı bölgelerinin kimyasallar yaklaştıkça aydınlandığını gözlemledi. Yani bakteriler uyarıcılara göre harekete geçiyor ve dövmenin görünümünü değiştiriyordu.

Kaynak: Donanimhaber
SCIENMAG / MIT

Leave A Reply

Your email address will not be published.