BİYOMÜHENDİSLER TÜRKİYE’DE BİTKİLERDEKİ DEMİR MİKTARINI ETKİLEYEN YENİ GEN KEŞFETTİ

0

İZMİR Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seçkin Eroğlu, TÜBİTAK destekli yürüttüğü çalışmasında, tohum içeriğindeki demir miktarını etkileyen yeni gen keşfetti.

İZMİR Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seçkin Eroğlu

Yorgunluk, saç dökülmesi, parmak uçlarının üşümesi dünyanın en yaygın beslenme bozukluğu olan ‘demir eksikliği’nin habercisi olarak biliniyor. Kansızlık olarak da bilenen hastalığın en büyük nedeni olan demir eksikliği, dünya genelinde her üç kişiden birinde görülüyor. Uzmanlar, artık vücudun ihtiyacı olan demiri besinler aracılığıyla yeterince alamadığımıza dikkat çekiyor ve yeni çareler arıyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) yapılan araştırmada umut vaat eden sonuçlar elde edildi, yeni bir gen bulundu.

İEÜ Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seçkin Eroğlu TÜBİTAK destekli yürüttüğü çalışmasında, tohum içeriğindeki demir miktarını etkileyen yeni gen keşfetti. Yrd. Doç. Dr. Eroğlu, insanların yediği besinlerdeki demir miktarının düştüğüne dikkat çekerek, “Çalışmamda, araştırma amaçlı kullanılan Arabidopsis bitkisinin tohumlarını kullandım. Bitkinin tohumunda demir depolamasını sağlayan bir gen keşfettik ve adını metal taşıyıcı protein8 (MTP8) koyduk. Bu yeni gen ilerde tohumdaki demir miktarını ve yerini belirlemede kullanılabilecek. Arabidopsis adlı bitkide bulduğumuz genden yararlanarak, temel besin kaynağımız olan buğdayın demir içeriğini doğal yollarla zenginleştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

‘DÜNYA ÇAPINDA DEMİR EKSİKLİĞİYLE SAVAŞ’

MTP8 genin işlevinin aydınlatılması için Almanya’da Leibniz Enstitüsü ve Japonya’da JASRI Enstitüsü laboratuvarlarıyla ortak çalışmalar yürüttüğünü aktaran Yrd. Doç. Dr. Eroğlu, temel besin maddelerindeki demirin artırılması halinde insanların demir tabletleri ve demir iğnelerine daha fazla muhtaç kalmayacağını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Eroğlu, böylece dünya çapında demir eksikliği ile savaşılabileceğini kaydetti.

‘TARIM ÜRÜNLERİNDEKİ DEMİR DÜŞTÜ’

Demir eksikliğinin insan sağlığının yanı sıra gelişmekte olan ülke ekonomilerine de olumsuz etkileri olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Eroğlu, bu eksikliğin yetişkinleri fiziksel güçten düşürdüğünü, çocuklarda öğrenme zorluğu oluşturduğunu bildirdi. Yrd. Doç. Dr. Eroğlu, şunları söyledi:

“Demir takviyesi vazgeçilmezdir. Demir eksikliğinin toplumda geriletilmesi için uzun vadede en ekonomik ve sürdürülebilir yol tarım ürünlerinin demir içeriklerinin zenginleştirilmesinden geçer. Çalışma sonucunda besinlerin kaybettiği demiri onlara yeniden kazandırmayı hedefliyoruz.”

İZMİR, (DHA)

Leave A Reply

Your email address will not be published.