BİYOMÜHENDİSLERE İHTİYAÇ ARTACAK

0

Uzmanlar tarafından son yılların en hızlı gelişen meslekleri arasında yer alan biyomühendislik, araştırma yapmayı seven meraklı gençler için uygun bir meslek.

Biyomühendislere ihtiyaç artacak

Teknolojinin hızlı gelişimi yeni meslekleri de ortaya çıkarıyor. Son yıllarda en hızlı gelişen ve Türkiye’de ilk olarak Ege Üniversitesi’nde açılan Biyomühendislik bölümü de bunlardan. Bölüm mezunlarına tüm dünyada ihtiyaç her geçen gün artıyor. Elbette Avrupa Birliği’nin mühendislik ve teknoloji bölgesi olmaya aday olan Türkiye’de de yeni yüzyılın mühendislik ölçütlerine uygun biyomühendisler dikkat çekmeye başladı. Durum böyle olunca bu eğitimi veren üniversitelerin sayısı da arttı. Bilgi Üniversitesi 2010–2011 öğretim yılında eğitim vermeye başlayacak ve 70 öğrenci alacak biyomühendislik bölümüyle bu alandaki ihtiyacı kapatmaya katkıda bulunmayı hedefleyenlerden. Bilgi Üniversitesi Biyomühendislik Program Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Hasan Otu, bu programla mesleki formasyonu sağlam, geniş ufuklu, yerel ve küresel sorunlar hakkında bilinçli, etik değerler ve sosyal sorumluluk konularına duyarlı biyomühendisler yetiştireceklerini vurguluyor.

Çevreye saygılı mühendisler

Peki, çoğu zaman biyosistem mühendisliğiyle karıştırılan biyomühendislik programının amacı ne? Biyoloji, biyoinformatik ve biyoteknoloji alanlarında bilginin yaratılması, uyarlanması, bütünleşmesi ve yayılmasını sağlayacak, ekip çalışmasına yatkın, analitik düşünme yeteneğine, sistematik yaklaşıma ve etik değerlere sahip, insan sağlığı ve çevreye saygılı entelektüel mühendisler yetiştirmeyi amaçlayan bölüm, araştırma yapmayı seven, meraklı gençler tarafından tercih ediliyor. Biyolojik sistem ve süreçlerle ilgili yeni teknolojilerin tasarlanması ve tıp, tarım, çevre ve gıda alanlarında kullanılabilir hale getirilmesinin programın önemli hedeflerinden biri olduğunu söyleyen Yrd. Doç.Dr. Hasan Otu, program kapsamında öğrencilerin mühendisliğin temel ilkelerini kavrayarak biyolojik mekanizmaları ve olayları mühendislik perspektifinden incelemeyi öğreneceklerini vurguluyor. Ayrıca öğrenciler bilişim teknolojilerinin biyolojide kullanılması, biyolojik veritabanları ile algoritmaların oluşturulması ve işletilmesi, bilgi ağları kurarak biyolojik enformasyon paylaşımının kolaylaştırılması alanlarında Bilgisayar Bilimleri Programı ile işbirliği içerisinde çalışma imkanı da bulacak.

Çalışma alanı geniş

Aslında yaşamın olduğu her yerde biyomühendislere ihtiyaç olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Hasan Otu, insanla ilgili olan tüm araştırmalarda biyomühendislerin çalışabileceğini vurguluyor. Medikal, tıp alanında çalışan biyomühendisler örneğin tıbbi araştırmalarda üretilen çok boyutlu karmaşık dataların analizini yapabiliyor. Bu bölümden mezun olanların ayrıca gıda, tarım ve çevreden ilaç ve sağlık sektörlerine kadar çok geniş bir alanda çalışma fırsatı da var. Mezunlar, hastane ve kliniklerin yanı sıra Hıfzıssıhha ve Türk Standartları Enstitüsü gibi kuruluşlarda, genetik tanı ve tedavi merkezlerinde, aşı üretim tesislerinde, ithalat-ihracat şirketlerinde ve araştırma laboratuarlarında çalışabiliyor. Türkiye’de yeni olmasına rağmen biyomühendislik alanındaki iş olanaklarının artacağını Yrd. Doç. Dr. Hasan Otu, vakit kaybedilmeden hemen bir meslek odasının kurulması gerektiği görüşünde… Otu, ayrıca işletmelere de biyomühendislik kavramının girmesi gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Sabah İş’te İnsan

Leave A Reply

Your email address will not be published.