“BRIGHT FUTURES” ödülene bu yıl Prof. Dr. Utkan Demirci layık görüldü

0

Harvard Tıp Fakültesi bünyesindeki Brigham and Women’s Hastanesi (BWH) tarafından düzenlenen “BRIGHT FUTURES” yarışmasını bu yıl Prof. Dr. Utkan Demirci kazandı. Demirci, epilepsi hastaları için geliştirdiği proje sayesinde birincilik ödülüne layık görüldü.

BRIGHT FUTURES 2013

Hürriyet’in ulaştığı Demirci, “Seneler boyunca aldığımız ödüller arasında en manidarlarından biri bu oldu” dediği ödülle ilgili şunları söyledi:

“En fazla oy kullanımı Amerika’dan olmakla beraber, dünyanın her yerinden gelen oylarla kazanan belirlendi. Türkiye de en fazla oyun geldigi ülkelerden biri oldu. Oy veren herkese teşekkür ediyorum. Bu ödülü halkın oyları sonucu aldık ve umuyorum ki çalışmalarımız yine hastalara ve insanlara faydalı olacak sonuçlar doğurur.”

Epilepsi hastalarının yanlarında taşıyabilecekleri küçüklükte, çip benzeri bir cihaz geliştirdiklerini söyleyen Doktor Utkan Demirci, henüz proje aşamasındaki cihazın hastaların hayatında ne gibi kolaylıklar sağlayacağını şöyle anlattı:

“Epilepsi hastası çocukların anne ve babalarının ya da erişkin hastaların cebinde veya çantasında taşıyabileceği kadar kolay bir test cihazı tasarladık. Bu cihazla hastalar, şeker ölçüm cihazı gibi parmak ucundan alınacak çok küçük bir damla kan ile evde test yapabilecek. Cihaz, 10 dakikadan daha az sürede sonuç verebilecek. Evdeki glikoz testleri gibi, epilepsi hastalarının da kriz ihtimallerine karşı ilaç kullanımlarını yakından izlemelerini sağlayacak, dozlarını ayarlamalarında yardımcı olacak, ilaçların yan etkilerini doktorların daha yakından takip etmelerine imkân verecek.”

Cihazı demo olarak hazırladıklarını belirten Utkan Demirci, şimdilik ölçümlere devam ettiklerini, cihazın üretimi için de talepte bulunan firmalar olduğunu aktardı. Hastaların çok kısa sürede kandaki ilaç seviyelerini öğrenebilmenin öneminin altını çizen Demirci, “Bir kriz veya yan etki durumunda hastaneye gidip kan örneği alınan kadar geçen zamanda hastanın kanındaki ilaç seviyeleri çoktan değişmiş oluyor. Hemen kısa bir sürede bu bilgilere ulaşabilmek lazım” dedi.

Kaynak: Hürriyet Dünya – Pınar Yurtsever

Leave A Reply

Your email address will not be published.