“Çocuklarda H3K27M-mutant difüz orta çizgi gliomunda biyolojik olarak önemli bir hedef olan STAT3”

santa
2 Min Read

Pediatride H3K27M-mutant diffüz orta hattı gliom (DMG) olarak sınıflandırılan beyin tümörleri, merkezi sinir sistemi kanserlerinin öldürücü ve tedavi edilemez bir türüdür. Bu tümöre sahip çocukların yaklaşık olarak 12 aylık bir median sağkalım süresi bulunmaktadır. Şu anda DMG tedavisi için standart yöntem, tanı doğrulaması için olası bir biyopsi yapılması ve palyatif radyasyon tedavisinin 6 haftalık bir süre boyunca uygulanmasıdır. Ancak DMG için geliştirilen yeni tedavilere rağmen kemoterapi bu hastalıkta etkili olmamıştır.

Mayo Clinic’ten Jacob B. Anderson, Samantha M. Bouchal, Liang Zhang ve David J. Daniels isimli araştırmacılar, H3K27M-mutant DMG’de biyolojik olarak önemli bir hedef olan Signal Transducer and Activator of Transcription (STAT) hakkındaki mevcut bilimsel çalışmaları ve kendi son çalışmalarını tartışmak üzere bir editöryal perspektif yayınlamışlardır. Yakın zamanda yayınlanan makalelerinde, labaratuarda H3K27M-mutant ve H3-yaban tipi hastadan elde edilen hücre hatları üzerinde klinik kullanımda veya klinik denemelerde bulunan ilaçların etkinliğini incelemişlerdir. Bu ilaç taramasının sonuçları, DMG’de STAT3 sinyalleşme yolunun yeni bir hedef olduğunu ortaya koymuştur.

STAT3 önceden tedavi edilebilen bir hedef değildi. Bu nedenle bu çalışma, DMG tedavisi için potansiyel bir tedavi seçeneğini sunmaktadır. Makalenin tamamı, Oncotarget dergisinin 14. cildinde 2023 yılında yayınlanmıştır. Bu çalışma, DMG tedavisine yönelik yeni bir umut kaynağı olabilir ve daha etkili tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunabilir.

Daha fazla bilgi için Oncotarget dergisinin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Share This Article