Derisinin altına biyoçip yerleştirdi

0

“Biyonik adam” kavramı her ne kadar bilim kurgu gibi gözüksede Tim Cannon adlı genç bir hacker derisinin altına mikroçip yerleştirerek bilim kurgunun artık hayatın içerisinde de gerçeğe dönüşebileceğini bize gösterdi.

Tim Cannon

Almanya’nın Essen kentinde yaşayan Tim Cannon isimli bir genç, geliştirdiği Circadia 1.0 isimli basit bir bilgisayarı kol derisinin altına dikti. Şimdilik sadece vücut ısısını ölçebilme yeteneğine sahip olan Circadia 1.0 sayesinde Tim Cannon artık vücut ısısını ölçebilmek için bir termometre kullanmayacak. Kendisini bir “biyohacker” olarak tanımlayan Tim Cannon, bu önemli derecede cerrahi yardıma gerek olan bu işlemi kendisi gerçekleştirmiş. Tabii kendisi gibi bir “biyo-hacker”dan da yardım almış.

Tim Cannon, vücudunun ısısını merak ettiğinde dilinin altına termometre koymasına gerek kalmayacak. Çünkü Bluetooth bağlantısıyla Android telefonunua sürekli veri gönderen bir mikroçipi derisinin altına yerleştirdi ve bu biyoçip sayesinde vücudunun ısısını dilediği zaman kontrol edebiliyor.

Gerçekte insanın ateşinin çıktığını anlaması için derisinin altına yerleştirilmiş LED’leri görmesine ihtiyacı yok. Sayıları gittikçe artan Tim gibi “Biyohacker”ların asıl amacı teknolojiyle insan vücudunu birleştirmenin temellerini anlamak. Yani Tim aslında, kendi vücudu üzerinde deney yaparak, biyo işlemcilerin kullanımı konusunda bilgi sahibi olmaya çalışıyor. Bu deneyden sağlayacağı bilgi birikimi ise elbette teknoloji şirketleri için çok değerli ve Tim’e gelecekte dev teknoloji şirketlerinde önemli bir pozisyonda çalışma imkanı sağlayabilir veya geliştireceği ürünlerin dünya çapında satılmasını sağlayarak büyük bir servet kazanabilir.

Tim’in koluna yerleştirdiği cihazı anlatan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Ancak ölümcül bir yaralanmaya veya enfeksiyona neden olabilecek bu çılgın (delice) operasyonu kesinlikle denememeniz gerektiğini hatırlatalım.

Leave A Reply

Your email address will not be published.