“Dr. Alejandro Aballay, MD Anderson Kanser Merkezi UTHealth Houston Biyomedikal Bilimler Yüksek Okulu Dekanı Olarak Atandı”

santa
1 Min Read

ABD’nin önde gelen kanser merkezlerinden biri olan Texas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi ve Houston’daki Texas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi, Alejandro Aballay’ın, MD Anderson Kanser Merkezi UTHealth Houston Biyomedikal Bilimler Lisansüstü Okulu’nun dekanı olarak atanacağını duyurdu. Aballay, 2024 yılında göreve başlayacak.

Dr. Aballay, Oregon Health & Science Üniversitesi’nde (OHSU) Moleküler Mikrobiyoloji ve İmmünoloji bölümünde profesor ve bölüm başkanı olarak görev yapıyor. Aballay yönetiminde OHSU, COVID-19 pandemisi sırasında bir biyogüvenlik Seviye 2 Plus (BSL-2+) laboratuvar kurarak hızlı bir şekilde yanıt verme yeteneği sergiledi.

Ayrıca, Dr. Alejandro Aballay’ın genetik, işlevsel genomik ve beyin-bağışıklık ilişkisini incelemeye yönelik nörobiyolojik yaklaşımları içeren geniş bir araştırma programı var. Farklı disiplinlerden dünyanın önde gelen uzmanlarıyla birlikte kutlama yapacakları 60. yılda lisansüstü okula liderlik etme konusunda büyük bir heyecan duyduğunu söyledi. Aballay’ın araştırma alanı nedeniyle MD Anderson’da Genetik profesörü olarak atanacak.

Ayrıca, Aballay’ın eğitime olan bağlılığı, öğrencileri ve bursiyerlerle çalışma konusundaki bilgi ve tecrübesinin, gelecek nesil kanser bilim adamlarını yetiştirmek konusunda önemli bir rol oynayacağına dikkat çekildi.

Share This Article