E.coli yenilenebilir enerji üretecek

0

Araştırmacılar, biyomühendislik ürünü bağırsakta yaşayan E.coli bakterisinden yenilebilir enerji elde edilmesi için önemli bir adım attı.

e-coli

E.coli bakterisi yenilenebilir enerjide çığır açabilir. Fotoğraf: Shutterstock

İngiliz ve Finlandiyalı araştırmacılar, insanların bağırsaklarında yaşayan E.coli bakterisinin genetiğini propan üretecek şekilde değiştirmeyi başardı. Bakteri, yapılan genetik müdahalenin ardından hücre zarı yerine propan üretmeye başladı. Deneyde, E.coli’nin hücre zarı üretim süreci üç farklı enzim kullanılarak değiştirildi.

Turku Üniversitesi ile gerçekleştirilen çalışmada yer alan Imperial College London araştırmacısı Patrik Jones, “Az miktarda propan elde edebilmiş olsak da, ürettiğimiz yakıt motorlarda kullanılmaya hazır halde” ifadesini kullandı.
Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırmada, kesin sonuçların 5-10 yıl sonra alınacağı belirtilse de, E.coli’nin ticari amaçlı kullanım potansiyelinin çok yüksek olduğu belirtildi. Araştırmacılar, amacın maliyeti düşük ve ekonomik sürdürebilirliği olan yakıt elde etmek olduğunu ifade etti.

Bilim insanları, E.coli’de elde edilen başarının ardından propan üretme sistemini fotosentez yapabilen bakterilerde de denemeyi, böylece güneş enerjisini kimyasal yakıta dönüştürmeyi hedefliyor.

Sıvılaştırılması kolay olan propan gazı, aynı zamanda düşük karbon içerdiği için yeşil dostu bir yakıt seçeneği olarak beliriyor. LPG ve petrol gibi yakıtların tükenecek olması da propanın gelecekte öne çıkacağına işaret ediyor.
Jones, daha pahalı ve işlemesi zor olan yosunlara kıyasla propanın çok daha kolay elde edildiğini ve mevcut enerji altyapısıyla uyumlu olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Al Jazeera

Leave A Reply

Your email address will not be published.