EBOLA İÇİN İLAÇ UMUDU

0

Batı Afrika ülkelerinde etkili olan Ebola, 1500’den fazla kişinin ölümüne neden oldu. Senegal’e de sıçrayan hastalığın tedavisi için üretilen ilacın ilk testleri olumlu.

ebola

Maymunlar üzerinde test edilen ZMapp isimli ilacın Ebola virüsüne karşı yüzde 100 etkili olduğu açıklandı. Ebola virüsü kaptıktan sonra beş gün geçse de, ilaç tedavisi uygulanan maymunların iyileştiği tespit edildi. Virolog Thomas Geisbert, ilacın test sonuçlarını ‘çok büyük bir kazanım’ olarak nitelendirdi.

ZMapp isimli ilaç, bağışıklık sistemini güçlendiren üç antibiyotiğin karışımı. Ebola virüsü kapan iki ABD’li sağlık görevlisi, ilacı kullandıktan sonra iyileşmişti. Ancak Liberyalı bir doktor ve İspanyol bir misyoner, aynı ilaçla tedavi edilmeye çalışsalar da hayatlarını kaybetti.

İdrar, kan, ter veya tükürük gibi vücut sıvısı veya salgılarıyla temas ile bulaşan Ebola’nın henüz kesin tedavisi veya aşısı yok. Bazı şirketler Ebola aşısını insanlar üzerinde denemeye başladı.

Diğer yandan hastalık Gine, Liberya, Sierra Leone, Nijerya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin ardından Senegal’de de görüldü. Hastanın, Gine’den Senegal’e giden bir Gineli olduğu açıklandı. Senegal Sağlık Bakanlığı, hastanın durumunun iyi olduğunu belirtti.

Ebola salgını, ilk kez görüldüğü Mart 2014’ten bu yana 1500’den fazla can aldı. Liberya’da 694, Sierra Leone’de 422, Gine’de ise 430 kişi, Nijerya’da ise 6 kişi virüs nedeniyle öldü.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre son salgında virüsü kapan kişilerin yüzde 53’ü hayatlarını kaybetti.

Kaynak: Reuters ve AFP

Leave A Reply

Your email address will not be published.