Genetik ve Biyomühendislik Öğrencisinin Yüzde 1 Mucizesi

0

Esma Gizem Güler, genetik bir hastalıkla dünyaya geldiğinde doktorlar, “Yüzde 1 ihtimalle yaşar” dedi, ama o şimdi 19 yaşında ve Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik İngilizce Bölümü’nde yüzde 100 bursla okuyor.

Altı aylık doğan Gizem için doktorlar yüzde 1’lik bir yaşama ihtimali olduğunu söyledi. Ancak o hayata sımsıkı tutundu.

Annesi İlknur Güler, kızı için mücadele ediyor. “Doktorlar oturamaz, yürüyemez, ameliyat olur ama yaşayamaz derken 3 yaşında okuma-yazma öğrendi” diyerek anlatıyor gururla: “Bir gün ben cam silerken Gizem kitabı almış, F harfini bulmuş. Baktım sayıları, Fenerbahçe’yi okuyor. Çabuk algıladığı için ezberlemiştir dedim. Sonra ‘Feminizm’ dedi. Şoke oldum. Kirpiye yavrusu pamuk gibi gelir ya, bana da ‘Sen de öyle görüyorsun’ diyorlardı. ‘Hayır, gözlerinden anlıyorum, benim kızım çok akıllı’ diyordum.”Ne kadar “Yapamaz” denilen engel varsa hepsini aştı. Bugüne kadar 25 ameliyat geçirdi ama eğitiminden asla ödün vermedi.

Ancak üniversiteye girişi öncesi zorlu bir yoldan geçmiş: “Tercih yapmadan önce çok araştırdım. Üniversitelerle gidip konuştum. Ulaşım kolaylığı gibi bazı şeyler gerekiyor. Sıcak yaklaşmadılar ama sorsanız engelsiz kampusları var. Bir vakıf üniversitesine yüzde yüz bursla girebilecek puanım vardı. Ama bir anda kendimi kabul ettirmeye çalışan bir pozisyona düştüm.

Gizem sonunda ilk tercihi Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik bölümüne yüzde 50 bursla yerleşiyor. Ama hocaların referansıyla bu burs yüzde 100’e çıkarılıyor. Hocaları için o, “Bizim Stephen (Hawking)”.

Kaynak: Hurriyet

Leave A Reply

Your email address will not be published.