Genom Varyasyonları Sempozyumu’na doğru geri sayım

0

İstanbul Üniversitesi Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezinin (BİYOGEM) 15-16 Eylül 2014 tarihlerinde düzenleyeceği “GENOM VARYASYONLARI: Uygulama ve Veri Analizleri” Sempozyumuna haftalar kaldı.

genentech

Son yıllarda gittikçe popüler olan biyoinformatiğin farklı alanlarına katkısının ele alınacağı toplantıya ülkemizden ve yurtdışından çok değerli konuşmacılar katılacak. Bunlardan biri dünyadaki ilk genetik mühendisliği şirketi olan GENENTECH (San Francisco /ABD)’den parlak bir bilim insanı olan Doç. Dr. Murat Yaylaoğlu. Yaylaoğlu, doktorası sırasında gen anlatımının beyin dokusu üzerinde gösterilmesini sağlayan robotik bir sistem geliştirmiş. Bu robotik sistem aracılığıyla fare embriyo dokularında büyüme faktörlerinin ve reseptörlerinin anlatım profilleri gösterilebiliyor (yayın için tıklayınız). Bu tür profiller erken gelişim sırasında çalışan genlerin belirlenerek hücresel süreçlere ilişkin yeni bilgilerin eldesinde büyük önem taşıyor. Yaylaoğlu sempozyumda “Genome wide gene expression, to the discovery of regulatory elements, the impact of robotics on biology” başlıklı bir konuşma yapacak.

Fen Fakültesi Cemil Bilsel salonunda gerçekleştirilecek toplantı matematiksel biyoloji, biyoinformatik ve sistem biyolojisine ilgi duyanlar için kaçırılmaz bir fırsat.

Ayrıca Sempozyuma dinleyici olarak katılanlara sertifika verilecek. Bilgi için: http://biyogem.istanbul.edu.tr/

Kaynak: http://genotyping.wordpress.com/

Leave A Reply

Your email address will not be published.