Giyilebilir teknolojiler hizmete hazır

0

Basılı elektronikler ile kendi enerjisini üretebilecek, vücut sağlığını kontrol edebilecek, sesli komutlarla istenileni yapacak, her ortamda iş, iletişim ve alışveriş yapmayı gerçekleştirebilecek gibi giyilebilir teknolojiler hayatımıza girmeye hazırlanıyor.

giyilebilir teknolojs

Günümüzde, bulut üzerinden iş yapma, nanoteknoloji, yazılım tanımlı ağ (SDN), çok çekirdekli işlemci gibi teknolojilerin iş verimliliğini arttırdığı biliniyor.

Bunlara ek olarak gelecekte ise “giyilebilir teknolojilerin” yaygınlaşıp hayatımızda yer alacağı uzmanlar tarafından konuşulmakta. Dünya çapında birçok kuruluşta bu konuda yatırımlarını hızlandırmış durumda.

Xerox’da bu şirketlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Uzun zamandır çalıştığı basılabilir elektronik devreler (printed electronics) üzerinde çalışan Xerox, Silver Ink (gümüş mürekkep) adını verdiği buluşu ile plastik gibi esnek bir yüzeyin üzerine, yüzeyi eritmeksizin, gümüş alaşımıyla elektronik devre basmayı sağladı. Böylece, bu teknolojinin cam, tekstil ürünleri, plastik, film gibi maddelerin üzerine basılabilmesi, giyilebilir teknolojilerin hayata daha hızlı ve daha az maliyetle girebilmesini gerçekleştirebilecek.

Xerox’un da takip ettiği bu alanın önümüzdeki 5 yıl içinde 12 milyar dolarlık bir pazara sahip olacağı düşünülüyor.

Basılı elektronik devreler, giyilebilir cihazların başka cihazlara bağlanmaksızın kendi enerjisini üretebilmesini sağlayacak. Cihazlar, atom pili ve güneş enerjisi paneli gibi enerji üretme birimlerini üzerinde taşıyabilecek. Böylece kendi enerjisini üreten cihazların şarj edilmeye gereksinimi kalmayacak. Basılı elektroniklerle üretilen giyilebilir teknolojilerin esnek ve ergonomik yapılarda tasarlanması, kişiye özgülüğü barındırabilecek.

Cihazlar 3 boyutlu yazıcılardan

Xerox gibi şirketlerin üzerinde çalıştığı basılabilen elektroniklerin (printed electronics) gelecekte 3 boyutlu baskı aşamasında bütünleşmesi ile, kişiye özel elektronik cihazlar basılabilecek.

Kişilerin vücut ölçülerine uyumlu ve istediği tasarıma sahip giyilebilir cihazlar, seri üretime göre daha ucuza mal edilebilecek. Giyilebilir cihazların kullanıcılarca beğenilmesi için ise gizlenebilir tasarımlarla modaya uygun bir şekilde sunulması bekleniyor.

Akıllı telefonları geride bırakması bekleniyor

Google, Samsung, Apple, Xerox gibi şirketlerin bu konulardaki yatırımları giyilebilir teknolojinin popülerliğini sürdürmesine destek vereceği konuşulmakta. Mobil ve giyilebilir teknolojiler, bulunulan her ortama bulut ve GPS destekli veri gerçekleştirebilecek. GPS sistemleri ve geliştirilmiş sensörler ile hareket yeteneği ve kullanım alanı genişleyecek. Giyilebilir cihazlara olan talebin, akıllı telefon üreten birçok teknoloji şirketinin giyilebilir yeni teknolojiler geliştirmesinin teşvik edeceği konuşuluyor.

Cihazlar ses komutları ile yönetebilecek

Giyilebilir cihazlar aynı zamanda sesli komut ile de çalışabilecek. Siri ve Google Now’da olduğu gibi sesli komutla çalışan yapay zeka sistemleri, giyilebilir cihazların daha kullanışlı olmasını sağlayabilecek. Soru sorabilen yapay zekalar sesli komutlarla soruları internet üzerinden araştırıp cevaplayabilecek. Üstelik bunu yaparken cihazdaki güvenli datayı kullanarak her ortamda istenilenin yapılabilmesine olanak tanınacak.

Teknoloji sağlık alanında da boy gösterebilecek

Basılabilir elektronikler, yapay organ, implant gibi sağlık teknolojilerinin geliştirilmesinde kullanılabilecek. Nabız, ateş, tansiyon, şeker gibi verileri ölçecek giyilebilir cihazlar kullanılacak yeni sağlık teknolojileri arasında yerini alacak. Bu teknolojiler ile hasta verileri, hastanın hastanede bulunmadığında da kaydedilebilecek. Acil vakalarda, hasta verileri değerlendirilerek hastaya sağlık ekipleri yönlendirilebilecek. Bu çözüm aynı zamanda yatalak hastaların tedavileri için de kullanılabilecek.

Kaynak: Btnet

Leave A Reply

Your email address will not be published.