Google’ın robotu ilk denemeden geçti

0

Google’ın LS3 adı verilen dört ayaklı askeri robotu, üç seneyi aşkın süren geliştirme sürecinin ardından ilk kez denendi. Big Dog yani Büyük Köpek adı da verilen robot, ABD ordusunda askerler için her türlü arazide malzeme taşımak için geliştirildi. Google, Big Dog’u üreten Boston Dynamics firmasını Aralık 2013’te satın almıştı.

Google'in robotu ilk denemeden geçti

Google, sözleşmelerinin büyük kısmı ABD Savunma Bakanlığı tarafından karşılanan Boston Dynamics’in projelerine sadık kalınacağını belirtmişti.

Hawaii’deki Kahuku Eğitim Alanı’nda yapılan ilk denemede, Big Dog arazide askerlere su taşıma amacıyla kullanıldı. Askerler robota Stephen King’in aynı isimli romanından esinlenerek Cujo lakabını taktı. Cujo dolambaçlı yollarda ve tepelerde biraz zorlanmasına rağmen güçlü denge kabiliyetiyle ilk denemeden başarıyla geçti.

LS3, bir askeri takip etmesi için programlanabildiği gibi, bir el konsoluyla da kontrol edilebiliyor. Robot bir gün içinde 32 kilometre yol alabiliyor ve 180 kg ağırlık taşıyabiliyor. Big Dog, motorunun çok fazla ses çıkarması nedeniyle şu an sadece lojistik görevler için düşünülüyor.

Her türlü arazide yüzde 70-80 oranında başarılı kabul edilen Big Dog, dengesini kaybettiği zaman kendiliğinden doğrulma yeteneğine sahip. Big Dog dünyanın en gelişmiş arazi robotu olarak kabul ediliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.