Hafıza kaybı için biyomühendislik ürünü beyin implantı

0

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), hafıza kaybını geri döndürecek biyomühendislik ürünü bir beyin implantı üzerinde çalıştığını açıkladı. Proje, öncelikli olarak savaş sırasında beyni hasar gören askerleri ve Alzheimer hastalarını iyileştirmeyi amaçlıyor.

Coming-soon-A-brain-implant-to-restore-memory

DARPA Program Yöneticisi Justin Sanchez, Washington’da katıldığı bir konferansta, beynin hafıza ve yön bulma ile ilgili bölgesinin, geliştirecekleri implanta tepki vereceğini söyledi. Böylece özellikle yakın geçmişe ait bazı anılar tekrar hatırlanabilecek. Ancak hangilerinin hatırlanıp, hangilerinin hatırlanamayacağı önceden kestirilemeyecek.

Gizli olarak başlatılan proje, şu ana kadar bazı Parkinson ve Alzheimer hastalarında denendi. Parkinson hastalarının vücutlarındaki titremeler azalırken, Alzheimer hastalığına sahip kişilerin hafızasında gelişmeler kaydedildi.

Projenin dört yıl sürmesi planlanıyor. Finansmanı ise, ABD hükümetinin bu tür araştırmalar için ayırdığı 100 milyon dolarlık fondan karşılanacak.

‘Etik sorunlar var’

Milyonlarca Alzheimer hastasına umut olabilecek proje için bazı endişeler de mevcut. New York Üniveristesi Profesörü Arthur Caplan projenin etik sorunlar taşıdığını savundu. Caplan’a göre beyin üzerinde yapılacak her değişiklik, hastaların kişiliğini de değiştirebilir.

Profesör Caplan, implantın uygulanacağı askerlerin daha öfkeli olabileceğini ifade etti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.