HİSSEDEBİLEN BİYONİK EL

0

İsviçre ’deki Lozan Federal Politeknik Üniversitesi’nden Silvestro Micera’nın, bir trafik kazası sonucu kolunu dirseğinden kaybeden 20’li yaşlarda bir hasta üzerinde yaptığı çalışmalar meyvesini verdi. Dokunduğu cismi hissedebilen ilk biyonik el, gelecek yıldan itibaren insan vücuduna takılabilecek.

Bionik El

600 bin euro ’ya mal olan ve insan vücuduna çok benzeyen bir robotla, ‘biyonik insan’ önünde adımlar atılmış oldu. Robotun gövdesine yerleştirilen protez organlarla kan pompalama sistemi hazırlandı. Sistemin modifiye polimer damarlar aracılığıyla mümkün kılınırken, eklenen biyonik dalakla kanın temizlenmesi, yapay pankreas aracılığıyla da şeker seviyesinin ayarlanması sağlandı.

Yapay organ teknolojisi ilerliyor

Kendisi de hayatı boyunca protez teknolojisi kullanmış olan Zürih Üniversitesi’nden Dr. Bertol Meyer’e göre, biyonik adamın en çarpıcı yanı damarlarda gezinen sentetik kan. Nano parçacıklardan yapılan bu kanın, oksijeni vücuda yayabilme özelliği taşımasına değinen Meyer, teknolojinin yapay organ geliştirme noktasında ileri düzeye doğru gittiğini söyledi.

Teknolojinin gelişim hızının bir başka kanıtı da, dünyanın en gelişmiş yapay uzuvlarından biri olan protez el. Elektrotların direk sinir sistemine bağlandığı biyonik elle hissetmek de mümkün. Biyonik elin hareketleri düşünceyle kontrol edilebilirken biyonik el de beyne sinyaller gönderebilecek.

Kaynak: Radikal Gazetesi

Leave A Reply

Your email address will not be published.