Hücre Bölünmesinde Kanserle İlişkili “Çöp Kutusu” Keşfedildi

santa
1 Min Read

Hücrenin çöp kutusu olarak düşünülen bir yapı olan “midbody remnant” aslında genetik materyal yüklü bir hücre kabarcığı olduğu ve diğer hücrelerin kaderini değiştirebilecek potansiyele sahip olduğu bulundu. Araştırmacılara göre, bu hücre kabarcığı hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesini sağlayabilir.

Hücre bölünmesi sırasında oluşan ve işlevlerini yerine getirebilmek için genetik bilgiyi içeren RNA ve protein üretmek için gereken hücresel mekanizmaları içeren “midbody remnant”ler, hücre bölünmesi süreci için değil, belirli proteinlerin üretimi ve hücrenin işlevlerini belirlemek için kullanılıyor.

Ortaya çıkan bu hücre parçacıklarının bazıları, onları üreten hücre tarafından yeniden emilirken, bazıları ise uzak bir hücreye iletilir ve bu hücre parçacıklarının içerdiği RNA’yı kendi genetik bilgileriymiş gibi kullanabilir.

Önceki araştırmalar kanser hücrelerinin, yeni hücrelerin oluşumuna yol açabilen ve çok çeşitli hücre türlerine dönüşebilme potansiyeliyle değerli olan kök hücrelerden daha fazla midbody yuttuğunu gösterdi.

Gelecekteki araştırmalar, midbody’nin RNA’sının gücünü kullanarak ilaçları kanser hücrelerine iletmek veya onların bölünmesini engellemek için kullanabilecek. Araştırmacılar, midbody ve midbody parçacığına RNA yüklemek için kritik olan bir gen olan Arc’ı belirledi.

Araştırmada, Arc’ın hücrelerin RNA bilgisini iletmek için önemli olduğu belirtildi. Bu bulguların kanser tespiti ve tedavisi için büyük bir hedef oluşturduğu belirtildi.

Share This Article