“Huntsman Kanser Enstitüsü’nden Yeni Araştırmalar: Siyahi Prostat Kanserli Hastaların Tedaviye Erişimi Artırılırsa Hayatlar Kurtarılabilir”

santa
2 Min Read

Huntsman Cancer Institute (HCI), yeni kanser araştırmalarına ışık tutuyor. Bu ay yapılan araştırmalar arasında, prostat kanseri olan siyahilerin erişimini arttırmanın hayatları kurtarabileceği bulundu. Ayrıca, yeni hedefli radyofarmasötik tedavi ile küçük hücreli akciğer kanseri klinik denemesinin ilk hastası kaydedildi, araştırmacılar bir uygulama kullanarak gençlerin ve genç yetişkinlerin kanser semptomlarını yönetmeye yardımcı oluyor ve araştırmacılar kemoterapi sonrası bilişsel yan etkileri azaltmaya çalışıyorlar.

Yeni bir çalışma, prostat kanseri olan siyahilerin bakımına daha fazla erişim sağlamanın ölüm oranını azaltabileceğini gösterdi. Neeraj Agarwal liderliğindeki araştırmacılar, siyahilerin kanser bakımına ve tedavisine eşit erişim olduğunda, beyaz hastalarla benzer hayatta kalma sonuçlarına sahip olduğunu bulmuştur.

HCI, hedefli bir radyofarmasötik tedavi ile geniş aşamalı küçük hücreli akciğer kanseri için ABD’deki ilk faz 1 klinik denemesini sunan tesis oldu. Klinik denemeyi Sonam Puri yönetiyor.

Ulusal Kanser Enstitüsü, HCI araştırmacılarına gençlerin ve genç yetişkinlerin kanser belirtilerini yönetmelerine yardımcı olmak için çok merkezli bir klinik deneme yürütmek üzere R01 bursu sağladı. Dr. Lauri Linder, gençlerin semptomlarına dair deneyimlerini bildirmelerine yardımcı olmak için bir uygulama geliştirdi.

Kemoterapi alırken bilişsel sorunlar yaşamak yaygındır. HCI araştırmacısı Dr. Sarah Shizuko Morimoto tarafından yapılan bir çalışma, Utah Üniversitesi’nde geliştirilen bilişsel oyunların, kalıcı “kemo beyini” yaşayan kadınlarda belleği, dikkati ve ruh halini iyileştirebileceğini bulmuştur. Morimoto ekibi, hastaların becerilerini doğru bir şekilde algıladıklarını ve bilişsel fonksiyonları iyileştikçe algılarının da geliştiğini belirtti.

Share This Article