İllinois Üniversitesi Araştırmacılarından Kanser Hücrelerinin Tümör Sertleşmesine Tepkisi Üzerine Yeni Bir Çalışma

santa
1 Min Read

Araştırmacılar, kanser hücrelerinin çevresini ve bu çevrenin kanser hücrelerinin davranışlarını nasıl etkilediğini anlamaya çalışıyor. Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi’nden araştırmacılar, birçok kanserin ilerledikçe sertleştiğinin farkındalar ve bu sertleşmenin hücreler üzerindeki etkisini incelemek için gen ifade verilerini topladılar. Bu çalışma, kanser hücrelerinin çevreleri ile nasıl bir etkileşim içinde olduğunu anlama konusunda yol gösterici olabilir.

Araştırmacılar, kanser hücrelerinin çevresindeki en yaygın hücreler olan kanserle ilişkilendirilen fibroblastlar (CAFs) üzerine odaklandılar. CAF’ların metastaz sürecinde bir rol oynadıkları bilinmesine rağmen, bu süreçte hangi sinyallerin dahil olduğu bilinmiyor. Araştırmacılar, bu bilgiyi elde etmek için CAF hücrelerini farklı sertlik derecelerine (1 kPa ila 40 kPa) sahip jel üzerinde yetiştirdiler ve RNA’yı izole ederek hangi genlerin sertlik artışına yanıt olarak farklı şekilde ifade edildiğini belirlediler.

Sonuç olarak, CAF’ların sertlik değişikliklerine karşı tepki ve uyum gösterdikleri, bu da kanser ilerlemesinde önemli olabilecek genlerin ifadesinde belirgin değişikliklere neden olduğu bulundu. Araştırmacılar, gelecek çalışmalarda CAF’ları kanser hücreleriyle birlikte yetiştirmeyi ve etkileşimlerini gözlemlemeyi planlıyor. Ayrıca, bu çalışmanın, genlerin sertliğe yanıt olarak nasıl değiştiğini görmek isteyen diğer araştırmacılara kaynak olabileceğine dikkat çekiliyor.

Share This Article