İnsan gibi hareket edebilen robot

0

Gelecekte daha fazla insanın hayatına girmesi beklenen robotlar genelde hantallar ve hareket kabiliyetleri sınırlı. Japonya’da satışa sunulan bir robot ise bu önyargıları kıracak gibi görünüyor.
Japon telekom firması Softbank tarafından geliştirilen Pepper isimli robot insanlar gibi hareket edebiliyor. İki kolu ve elleri bulunan robot, tekerlekli bir kaide üzerinde ilerliyor. Softbank’ın CEO’su Masayoshi Son tarafından tanıtılan Pepper, Fransız robot şirketi Aldebaran’ın teknolojisini kullanıyor.

İnsan gibi hareket edebilen robot

‘Öğrenebiliyor’

Pepper sıradan robotlardan farklı olarak hareket ve beden dilinden de anlıyor. Üzerinde bulunan mikrofon ve sensörler yardımı ile iletişim kurabilen Pepper, 4500 Japonca kelimeyi de anlayabiliyor. Önümüzdeki günlerde yüklenecek uygulamalarla özelliklerini de geliştirebilecek olan robot aynı zamanda dans edebiliyor. İnsan duygularını anlayabilen robotun bugüne kadar bu alanda geliştirilmiş en iyi model olduğu iddia ediliyor.

Pil ömrü 12 saat olarak açıklanan robotun önümüzdeki yılın şubat ayında satışa sunulacağı açıklandı. İnsansı robotun satış fiyatı ise 198 bin Japon yeni yani yaklaşık 2000 dolar civarında olacak.

Kaynak: The Verge

Leave A Reply

Your email address will not be published.