İnsan hücrelerine nanomotor yerleştirildi

0

Araştırmacılar, kanser ile hücre yıkımına neden olan diğer hastalıkların tedavisinde çığır açabilecek bir çalışmaya imza attı. Araştırmacılar, ilk kez canlı insan hücrelerine minicik motorlar yerleştirmeyi ve bu motorları mıknatıslarla hareket ettirmeyi başardı.

İnsan hücrelerine nanomotor yerleştirildi

“Angewandte Chemie” dergisinde yayımlanan çalışma, vücudun belirli bölgelerine ilaç gönderecek, böylece ilacın etkisini artırırken yan etkilerini en aza indirecek moleküler makineler için yeni bir aşama olarak bilim dünyasında büyük heyecan yarattı.

Penn Eyalet Üniversitesi’nden Prof. Tom Mallouk, rokete benzeyen metal parçacıkların hücrelere ultrason sinyalleri kullanılarak gönderildiğini açıkladı.

Mallouk, “Nanomotorlar, hücre içinde hareket ederken canlı hücreler, daha önce hiç bilinmeyen iç mekanik tepkiler veriyor. Bu araştırma, hücre biyolojisinde sentetik nanomotorların kullanımının olanaklı olduğunu gösterdi” dedi.

Şimdiye kadar sadece laboratuvar aparatlarında kullanılan nanomotorlar, ilk kez canlı insan hücrelerinde test edildi.

NANOMOTORLAR AMELİYAT İÇİN DE KULLANILABİLECEK

Araştırmacılar, nanomotorların düşük ultrason gücünde hücrelerde herhangi bir etkiye yol açmadığını, ancak güç arttırıldığında hücre içinde hareket ederek tepkiye yol açtıklarını belirtti.

Nanomotorların kanser ile hücre yıkımına neden olan diğer hastalıkların tedavisinde yeni bir dönem başlatabileceğine işaret eden Mallouk, nanomotorların aynı zamanda hücre içi ameliyatlar ve yaşayan dokulara ilaçların doğrudan gönderilmesi için de kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: NTVMSNBC

Leave A Reply

Your email address will not be published.