İnsan klonlama tartışmaları büyüyor

0

Kök hücre çalışmalarında ve tedavilerde kullanılmak amacıyla bir insanın cildinden izole edilen DNA ile oluşturulan embriyonik klon, bilim dünyasında ciddi tartışmalara yol açtı.

human klon

Daha önce maymunlarda uygulanan aynı teknikle elde edilen embriyo, olgunlaşmadan yok edilmişti. Her ne kadar projenin tedavi amacı sıklıkla vurgulansa da halk ve diğer bilim insanlarında “Ya bu başarılı basamak, insan klonlamayla son bulursa?” kaygısını oluşturdu. Bu korkuyu gidermek için geçen hafta bir açıklama yapan proje lideri Dr. Shoukhrat Mitalipov, “Araştırmayı yürüttüğüm Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi prensipleri ve çalışma arkadaşlarımın etik bilimsel yaklaşımları uluslararası platformda bilinmektedir. Sadece bu kaygılarınızı yok etmek için önümüzdeki ayda araştırmalarımızın niçin insan klonlamasıyla son bulmayacağını detaylarıyla anlatan bir makaleyi Nature Dergisi’nde yayınlayacağız” dedi.

Bu açıklamaya rağmen bilim tarihinde pozitif sebeplerle atılan adımların para kazanmak amacıyla etik olmayan uygulamalara dönüştürülmesinin sayısız örnekleri, insanların kafasındaki bu soru işaretini kolay kolay yok edemeyecektir.

Kaynak: Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu Banes – GAZETE HABERTÜRK

Leave A Reply

Your email address will not be published.