İNSANLAR MAKİNELERE EVRİLİYOR

0

Son zamanlarda ‘evrilmek’ sözcüğü dikkatimi çekiyor. “Nereden nereye evrildiğimizi görün!” , “Yepyeni bir dünyaya evrildiğimizi düşünüyor!” şeklinde kullanılıyor.

biyonik-kol

Evrilmek, ‘inkılâp’ sözcüğünün şapkasız a şekli olan ‘inkılap’ın yeni kullanımı. Reform anlamına gelen ‘inkılâp’ ile bir halden başka bir hale dönmeyi, değişmeyi ifade eden ‘inkılap’ sözcüğünün anlamları birbirinden çok farklı. İlkokul yıllarımızda öğretmenlerimiz bu ayrım üzerinde ısrarla dururlar, iki sözcüğün karıştırılmaması gerektiğini söylerlerdi. Daha çok dikkat çektikleri tabii ki ‘inkılâp’ olurdu. Şimdi ise dikkat çekici olan, yeni bir kalıba girmek, dönüşmek anlamında kullanılan ‘inkılap’ yani evrilmek.

Bütün bunları zihnimde çağrıştıran, Cybathlon adı verilen ilk biyonik olimpiyatların 2016 yılının Ekim ayında yapılacağına dair bir haberi okumuş olmam.

Habere göre yaz olimpiyatları, kış olimpiyatları ve çeşitli engelli gruplarından sporcuların katıldığı paralimpik oyunlarından sonra dünya çapında dördüncü olimpiyatların Cybathlon olması hedefleniyormuş. Cybathlon’un yani Biyonik Olimpiyatlar’ın ev sahipliğini de İsviçre yapacakmış.

Yarışmalarda ödüller sadece sporcuya verilmiyormuş. (Sporcu ifadesini ben kullanıyorum. Organizasyonu yapanlar ‘pilot’ diyorlar.) Ayrıca pilotun robotik uzvunu üreten bilim insanına da bir madalya verilecekmiş.

Yarışmaların şimdilik altı disiplinde yapılması planlanıyormuş. Olimpiyatlara ait bir web sitesi de (www.cybathlon.ethz.ch) mevcut. Orada çok detaylı bilgiler aktarılıyor.

Cybathlon’daki yarışma isimleri, olimpiyatın kendisi gibi ilginç. Pilotların bilgisayarlarda oynanan bir yarış oyununda yer alan avatarı kontrol edecekleri Beyin-Bilgisayar Arayüzü Yarışı; omurilik yaralanması nedeniyle belden aşağısı felçli kişilerin özel bisikletlerle katılacakları Elektrik Stimülasyon Bisiklet Yarışı; Bacak Protezleri Yarışı, Kol Protezleri Yarışı ve Güçlendirilmiş İskelet Yarışı; son olarak da, pilotları düzenli tekerlekli sandalye kullanıcıları olan Elektrikli Tekerlekli Sandalye Yarışı.

Biyonik olimpiyatların yapılmasıyla, yarı insan yarı makine kişilerin yarışmasına ilk defa sahne olacak yeryüzü. Ve insan makinelere evrilmeye bir adım daha atmış olacak!

Kaynak: Nejat Sezik

Leave A Reply

Your email address will not be published.