KALP KRİZİ HÜCRELERDE İZ BIRAKIYOR

0

“Physical Biology” dergisinde yayımlanan araştırma, kalp krizinin hücrelerde iz bıraktığını ortaya çıkardı. Kalp krizi geçirenler ile sağlıklı kişiler arasındaki farkı bulmak için California’daki Scripps Araştırma Merkezi’nde yapılan çalışmaya 111 kişi katıldı.

KALP KRİZİ HÜCRELERDE İZ BIRAKIYOR

Araştırmaya katılan 79 kişinin önceden kalp krizi geçirdiği, 25’inin sağlıklı olduğu ve 7’sinin de damar hastalıkları nedeniyle tedavi gördüğü belirtildi.

Araştırmacılar, kalp krizi geçirenlerin kanlarında bulunan endotel hücrelerini inceledi.

Damar içinde biriken yağ plaklarının parçalanması, bu plakların kan dolaşımına karışmasına yol açıyor. Bu parçacıklar, kalbin çevresindeki damarlarda kan akışını yavaşlatarak kalp krizine neden oluyor.

Bu süreçte endotel hücrelerinin de kanın içine yayıldığını keşfeden Scripps Araştırma Merkezi bilim adamları, kan testlerinde endotel hücrelerinin kontrol edilmesinin kalp krizinin tanısında yardımcı olacağını ortaya çıkardı.

Araştırmacılardan Prof. Peter Kuhn, endotel hücrelere sağlıklı kişilerde rastlanmadığına dikkati çekerek “Elde ettiğimiz sonuçlar, kalp krizinin ilk evresindeki hastaların belirlenmesine yardımcı olması açısından büyük önem taşıyor” dedi.

Kaynak: Gizmag / Medimagazin

Leave A Reply

Your email address will not be published.