Kan şekerine akıllı telefon kontrolü

0

İsrail merkezli LabStyle firması tarafından geliştirilen Dario isimli cihaz yardımı ile kan şekeri akıllı telefonlar üzerinden kontrol edilebiliyor.

Kan şekerine akıllı telefon kontrolü

Şeker hastaları için kandaki şeker miktarını bilmek büyük önem taşıyor. Olası durumlarda kan şekerini düzenlemek için gerekli olan bu bilgi genelde kan örneği alıp bunu ölçerek sağlanıyor.

Bu işi daha düzenli hale getirmek isteyen İsrail merkezli LabStyle firması Dario ismini verdiği akıllı telefon ölçüm sistemini kullanıma sundu. Kan şekerini ölçmeye yarayan donanım ve akıllı telefon uygulaması çözümü olan Dario, gerçek zamanlı şeker seviyesi ölçümü yapabiliyor. Daha önce benzerleri de bulunan Dario, bütün ölçümleri internette saklayıp gerektiğinde geçmişe yönelik tarama yapma imkânı sunuyor.

Telefonun kulaklık çıkışına takılan özel bir okuyucu, uygulama ve kan örneği almayı sağlayan aparattan oluşan Dario, ölçüm yaptıktan sonra bunları bulutta saklama hizmeti de veriyor. Saklanan veriler daha sonra hastanın doktoru ile de paylaşılabiliyor. Bu verilerin bir kısmı dünya çapında şeker hastalarının birbirleri ile paylaşımında da kullanılacak.

Toplanan verileri grafik olarak hastaya da gösterebilen uygulama aynı zamanda yiyeceklerdeki şeker miktarını gösteren bir bilgi bankasına da sahip. Bu sayede şeker hastası olan kişi hangi yiyecekte ne kadar şeker olduğunu öğrenebiliyor.

İlk olarak iOS platformunda Yeni Zelanda, İtalya, Avustralya ve İngiltere’de iPhone için kullanıma sunulan çözümün önümüzdeki günlerde Android sürümünün de piyasaya çıkması bekleniyor. Ürünle ilgili olarak bir video da yayınlandı:

Kaynak: Aljazeera Türkiye

Leave A Reply

Your email address will not be published.