Kanser ve Mitokondriyal Hastalıklar Üzerine Araştırmalar için İki Biyomedikal Araştırmacısına 1 Milyon Sterlin Ödül

santa
1 Min Read

Kas ve sinir sistemi hastalıkları üzerine dünya çapında tanınan iki biyomedikal araştırmacıya, Northumbria Üniversitesi’nde prostat kanseri ve mitokondriyal hastalıklar üzerine çığır açacak araştırmalar yapmak üzere 1 milyon sterlinlik burs verildi. Burs, İngiltere’de profesörlüğe geçiş yapabilecek küresel yetenekleri çekmeyi ve tutmayı hedefleyen Academy of Medical Sciences tarafından sağlandı. Bu, aynı üniversiteye iki ödül verildiği ikinci seçim oldu.

Bu burs, Profesör Emile R. Chimusa’ya, Kuzey Üniversitesi’nde biyo-enformatik ve hesaplamalı biyoloji araştırma programını kurmasına yardımcı olacak. Chimusa, özellikle prostat kanseri olmak üzere bazı toplulukların hastalıklara karşı ne kadar hassas olduğunu belirlemek için yapay zeka (AI) tekniklerini kullanacak. Bursu, AI ve istatistiksel genetik alanında uzmanlar ile geniş sağlık ve klinik araştırmacılardan oluşan yeni bir disiplinlerarası araştırma ekibi kurmak için kullanmayı planlıyor.

Diğer burs, Profesör Simon Johnson’ın genetik mitokondriyal hastalıkları araştırmaya devam etmesine olanak sağlayacak. Johnson, daha önce özellikle Leigh sendromu üzerinde yoğunlaşmıştı. Bu, merkezi sinir sistemini etkileyen ve mental ve hareket yeteneklerinin ilerleyici kaybına yol açan ciddi bir nörolojik bozukluktur.

Ödüllendirilen üçüncü araştırmacı olan Profesör Christine Goffinet, Liverpool Tropikal Tıp Okulu’nda, özellikle HIV olmak üzere virüslerin yayılmasını sınırlamaya yardımcı olan insan savunma sistemi üzerine çalışacak.

Share This Article