Kırık kemikler için biyomühendislik ürünü ipek vida geliştirildi

0

Araştırmacılar, kırılan kemikleri tedavi etmek için metal yerine biyomühendislik ürünü ipekten vidalar geliştirdi. Vidalar komplikasyon ve enfeksiyon riskini sıfıra indirecek.

Kırık kemikler için biyomühendislik ürünü ipek vida geliştirildi

ABD’nin Tufts Üniversitesi araştırmacıları, yaraları uzun bir zamanda iyileştirdiği gibi enfeksiyon riski de taşıyan ağır metal protezleri devre dışı bırakmak amacıyla, lif ve köpükle yapılan denemelerin ardından ilk kez ipekten protez geliştirdi.

Tıpta bir ilk olan vidalar, ipekböceği kozalarından elde edilen saf ipekle üretildi. Geliştirilen 28 çeşit ipek vida, sekiz haftalık süreçte laboratuvar fareleri üzerinde başarıyla denendi. Sonuçlar, yerinden oynayabilen ve çeşitli komplikasyonlara neden olabilen metal protezler yerine vidaların kullanılabileceğini gösterdi.

Birçok kemik için kullanılabilecek

X-ray taramalarında belli olmayan vidalar, böylece yaraların iyileşme sürecinin de net bir şekilde gözlemlenmesini sağlayacak. Doktorlar, özellikle yüz kemiklerinde kullanılabilecek olan vidaların, vücuttaki diğer kemiklere de uygulanabileceğini ifade etti.
Araştırmada yer alan Harvard Tıp Okulu’ndan Dr. Samuel Lin, “Metale kıyasla kemik yapısına uyum gösteren ipek vidalar, aynı zamanda yüksek sıcaklığa ve zor şartlara da dayanabiliyor, dahası steril olarak üretiliyor” ifadesini kullandı.

Tufts Üniversitesi’nden Dr. David Kaplan da ipek vidaların enfeksiyonu önleyecek antibiyotikleri bünyesinde barındırabileceğine dikkat çekerek, “Kemik gelişimi ve büyümesini sağlayacak ilaçları ipek vidalar vücuda verebilir” dedi.

Araştırmacılar, vidaların yanı sıra yüzde 100 ipekten plakalar da üretmeyi başardı.

Kaynak: Nature Communications – Aljazeera Türkçe

Leave A Reply

Your email address will not be published.