KÖK HÜCREDEN GELİŞTİRİLEN DOKU FAREYE AKTARILDI

0

Araştırmacılar, kök hücrelerden geliştirilen insan bağırsak dokusunun başarılı bir şekilde farelere aktarıldığını açıkladı. Elde edilen başarı, insanlara kendi kök hücrelerinden geliştirilen organlarla nakil şansı doğurabilir.

fare-kok-hucre

ABD’de yapılan araştırmada, laboratuvarda kök hücrelerden geliştirilen insan bağırsak dokusu farelere aktarıldı. Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezi’nde yapılan çalışmanın başında yer alan Michael Helmrath, ‘hastaya özel hücrelerle bağırsak geliştirebildiklerini’ ifade etti. Helmrath, elde edilen başarı sayesinde doktorların doğumda veya daha sonra ortaya çıkabilen bağırsak rahatsızlıklarını daha iyi çalışabileceklerini belirtti.

Nature Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada, insan vücudunda birçok doku türü halini alabilen pluripotent kök hücreler, bağırsak geliştirmek için kullanıldı. Elde edilen çok küçük ölçekteki dokular, daha sonra farelerin karaciğerlerine bağlandı. Gerekli kan desteğini alan bağırsak dokuları, altı ile sekiz haftalık süre sonunda tek bir kök hücreden başparmak büyüklüğünde bir organ haline geldi. Minyatür bağırsak, gıda sindiriminden besin maddelerinin emilmesine kadar birçok fonksiyonu da başarıyla yerine getirdi. Bağışıklık sistemleri genetik mühendisliğe tabi tutulan fareler, böylece nakledilen dokulara uyum sağladı.

Bilim insanları, hastaların kendi vücutlarında geliştirilecek organların, yıllar süren tedavilerin riskleri ve maliyetini ortadan kaldırabileceğini düşünüyor. Helmrath, kök hücrelerin çalışan bir organ haline gelmelerini sağlayan özellikleri sayesinde, organ nakline gerek kalmadan organ elde edilebileceğini umduklarını söyledi.
Araştırmacılar, hastaya özel organ gelişiminin yıllar gerektiren bir çalışma gerektireceğini belirtti. Tedavinin gelişim sürecinde ise kişiye özel ilaç alanında hızlı bir gelişme görülebileceği ifade edildi.

Kaynak: Al Jazeera

Leave A Reply

Your email address will not be published.