“Ludwig Kanser Araştırması Beyin Tümörlerindeki Bağışıklık Hücrelerini ve Hayatta Kalma Stratejilerini Analiz Ediyor”

santa
1 Min Read

Bir Ludwig Kanser Araştırma çalışması, beyin tümörlerine yerleşmiş bağışıklık hücreleri olan nötrofilleri ilk kez kapsamlı bir şekilde analiz etti. Araştırma, nötrofillerin beyin kanserlerinin hayatta kalmasındaki kilit rolünü ve tümör mikroçevresinin (TME) onları kanserli büyümeyi destekleyen hücrelere dönüştürmek için biyolojilerini nasıl ayarladığını detaylandırıyor. Çalışmanın bulguları, gliomları ve beyinde yayılan metastazları (BrMs) tedavi etmek için yeni yaklaşımlar önermektedir.

Araştırma, “Cell” dergisinde yayınlandı ve BrMs ve gliomlardaki nötrofillerin tercih edilen mekanik nişlerini, dinamiklerini, gen ekspresyon kalıplarını ve işlevsel durumlarını sorguluyor. Araştırma, TME’deki spesifik hücresel etkileşimlerin ve potansiyel olarak anti-tümör bağışıklığı ajanlarından kanser yardımcılarına dönüşmeleri için anahtar olan moleküler faktörlerin çiftini belirlemekte.

Çalışma, tümörle ilişkili nötrofillerin (TAN’lar), tümörlerdeki yüksek kan damarlarına yakınlaştığını ve tümör mikroçevrelerine yerleştikten sonra, TAN’ların kan damarı oluşumunu teşvik eden faktörler üretmeye başladığını tespit etti. Ayrıca, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini öldürmek için kullandığı sitotoksik T hücrelerini baskılayanlar da dahil olmak üzere, TAN’ların da bağışıklık baskılayıcıları olduklarını göstermiştir.

Çalışma, TAN bağışıklık baskılamasını indükleyen iltihap faktörlerini ve hücresel etkileşimlerini hedef almanın beyin tümörü yanıtlarını immunoterapiye yardımcı olup olmayacağını incelemekle devam edecek.

Share This Article