Mars’ın direncini bakteriler ölçecek

0

NASA, ‘uzayın köşesi’ olarak adlandırılan stratosferde yapacağı deneyde Dünyalı bakterilerin Mars koşullarına ne kadar dayanıklı olduğunu değerlendirecek. Helyum dolu balonla yerden stratosfere gönderilecek bakteriler, burada çok zor şartlar altında hayatta kalmaya çalışacak.

mars

Dünya’yı koruyan atmosfer tabakasının üzerinde kalan irtifada, bakteriler son derece kuru, bir o kadar soğuk ve morötesi radyasyon yağmuru altındaki bölgede yerçekimsiz ortama maruz kalacak. E-MIST adı verilen donanım sistemiyle uzaya gönderilecek olan bakteriler, gerekli yüksekliğe kadar içinde bulundukları konteynırda korunacak. Stratosferde belli süre açılacak olan konteynır kapakları, bir süre sonra tekrar kapatılacak. Ardından balonda bir patlayıcıyla delik açılacak ve E-MIST paraşütle yere inecek.

Projede yer alan Ames Araştırma Merkezi’den David J. Smith, “Uzayda hayatta kalabilen Dünyalı mikroorganizmalar olduğunu biliyoruz. Bu organizmalardan bazıları robotik uzay araçlarında Mars’a ulaşabilir ve bu durumda neler olabileceğini tahmin edebilmeliyiz” ifadesini kullandı.

Smith, 6, 12, 18 ve 24 saat aralıklarla stratosferin sert koşullarına maruz bırakılacak bakterilerin hayatta kalacağını tahmin ettiklerini, ancak laboratuvarda nihai inceleme yapılmadan emin olamayacaklarını söyledi.

NASA, 2013’te yaptığı açıklamada keşif robotu Curiosity ile Mars’a bakteri gitmiş olabileceğini belirtmişti. Curiosity’nin sterilize edilme sürecinde yaşanan ihmalin, ‘carnobacterium’ gibi zorlu şartlarda hayatta kalan bakteri türlerini Mars’a götürmüş olabileceği ifade edilmişti. NASA, Mars’taki nemin birçok bakteri türüne yaşam imkânı sunabileceğini düşünüyor.

Kaynak: Al Jazeera

Leave A Reply

Your email address will not be published.