“Melbourne’de Nadir ve Ağresif Jinekolojik Kanserler İçin Yeni Tedavi Yolu Araştırılacak Uluslararası Klinik Deneme Başladı”

santa
2 Min Read

Melbourne’de, nadir ve agresif jinekolojik kanserlerin tedavi edilmesine yönelik yeni bir yol üzerine uluslararası bir klinik deneme başladı. WEHI (Walter and Eliza Hall Institute) tabanlı bir keşfe dayanan bu deneme, en öldürücü iki jinekolojik kanseri – yumurtalık ve uterin carcinosarkomaları olan kadınlar için tedavi seçeneklerini genişletmeyi hedefliyor. Bu tekrarlayan kanserlere sahip kadınlar için yeni bir kombinasyon terapisi sunacak olan çalışma, şimdi Avustralya’da açık durumda ve önümüzdeki aylarda Kanada ve Birleşik Krallık’a genişletilmesi planlanıyor.

2022’de Avustralyalı 1800’den fazla kadına yumurtalık kanseri teşhisi konuldu ve yumurtalık kanseri için hayatta kalma oranları son üç on yılda artmadı. Uterin içinse 2022’de Avustralyalı kadınlarda en çok teşhis edilen beşinci kanser oldu. Yumurtalık carcinosarkomundan üç kat daha yaygın olan uterin carcinosarkoma hala nadir bir kanser olarak sınıflandırılıyor. Bu hastalıklar genellikle hiçbir belirti göstermeden ortaya çıkıyor, bu da çoğu kadının ileri bir aşamada teşhis edilmesine ve tedavi seçeneklerinin önemli ölçüde sınırlanmasına neden oluyor.

Bu klinik denemede, Eribulin (meme kanserinin ileri aşamalarını tedavi etmek için kullanılan bir kemoterapi ilacı) ve Pembrolizumab (bir immünoterapi ilacı) kombinasyonu bu kanserler için ilk kez test edilecek. Bu terapi kombinasyonuna en iyi yanıt verecek hastaları belirlemeye yardımcı olabilecek belirteçlerin de araştırılacağı belirtildi. Çalışma, başta Melbourne’deki Peter MacCallum Kanser Merkezi ve Monash Sağlık olmak üzere Avustralya’da açık hale geldi ve ilerleyen aylarda kapsam genişletecek. Uluslararası denemenin ilk aşaması, 30 katılımcının işe alınmasını hedeflerken, ikinci aşamada 60 katılımcının daha işe alınması planlanmaktadır.

Share This Article