“Miami’de Kanser Araştırmaları: Sosyal Sağlık Belirleyicilerinin Akciğer Kanseri Tedavisi ve Sonuçları Üzerine Etkisi”

santa
2 Min Read

Miami Üniversitesi Miller School of Medicine’daki Sylvester Comprehensive Cancer Center araştırmacıları, “sağlığın sosyal belirleyicileri” ve non-küçük hücreli akciğer kanseri (NSCLC) tedavisi gören hastaların sonuçları ve hayatta kalma oranları arasında bir ilişki buldu.

Uzmanlar, sosyoekonomik durum ve ilgili faktörlerin birçok ölçümünü konsolide edip analiz eden bir istatistiksel puanlama sistemi geliştirdi. Dr. Dao Nguyen, “sağlığın sosyal belirleyicileri” puanlama sisteminin, NSCLC tedavisi gören hastaların sonuçlarını etkileyen birçok tıbbi olmayan faktör üzerinde birleştirilmiş bir perspektif sağladığını ifade etti.

Çalışmalar, daha iyi veya daha kötü sonuçların sadece tıbbi ve cerrahi tedavilerden kaynaklanmadığını göstermiştir. Sosyoekonomik dezavantajlar, örneğin, daha düşük kaliteli bakım ve suboptimal sonuçlara bağlı olmuştur. Sağlığın sosyal belirleyicileri (SDH), sağlık sonuçlarını etkileyen gelir, varlık, eğitim, coğrafi konum, uzmanlaşmış bakıma erişim gibi tıbbi olmayan birçok faktörü içerir.

Araştırmacılar, bu çalışmada, kırsal bölgelerde yaşayan hastaların genel hayatta kalma ve uzun vadeli sonuçların olasılığının %30 azaldığını bulmuşlar. Yüksek hacimli bir hastanede ameliyat olmak, mortalite riskini %31 azalttı ve ideal sonuç olasılığını %93 artırdı. Sadece toplum hastanelerine erişim olması hayatta kalma üzerinde olumsuz bir etkiye sahipti.

Bu bulgular ışığında, araştırmacılar, politika yapıcıların tüm hastaların en iyi bakımı almasını sağlamak için ameliyat ve multimodal tedaviye eşit erişimi garanti etmeleri ve cerrahların ve diğer bakım sağlayıcıların, SDH eşitsizliklerinin etkilerini dengelemek için kaynakları stratejik olarak tahsis etmeleri ve müdahalelerde bulunmaları gerektiğini belirtiyorlar.

Share This Article