Model Organizmalardaki Uzun Yaşam Genleri

0

Biyolojik araştırmaları direkt olarak insanın vücudunda yapmak çok büyük etik sorunlara sebep olurdu. Bu noktada model organizmalar imdadımıza yetişir. Model organizmalar, belirli biyolojik araştırmaların insanlardan önce yapıldığı organizmalardır. Model organizmalarda sıkıntılı herhangi bir durumla karşılaşılmazsa çalışma insanlar üzerinde yapılır.

model-organizmalar-m

Uzun yaşamın sırlarını bulmak için yapılan araştırmaların birçoğunda da öncelikle model organizmalar tercih edilmektedir. Bu doğrultuda yapılmış en kapsamlı çalışma; ETH Zurich’ten Dr. Johannes Mansfeld’ın model organizmaların (yuvarlak solucanlar, zebra balıkları ve fareler)genomları üzerinde gerçekleştirdiği, ömür uzunluğunu etkileyen genlerin tespiti çalışmasıdır. Bu çalışmada Dr. Mansfeld, 40.000 genden 30 kadar genin yaşlanma sürecini etkilediğini tespit etmiştir. Tespit edilen yaklaşık 30 genin etkinliklerinin azaltılmasıyla da deneylerde kullanılan model organizmaların ömürlerinin %5 oranında artırılmıştır. Çalışmanın en heyecanlı tarafı ise, belirlenen genler aynı zamanda insanlarda da bulunduğu için benzer etkilerin insanlarda da gözlemlenebilme ihtimali olması.

Çalışmadan bir örnek vermek gerekirse; kullanılan 3 model organizmadan biri olan yuvarlak solucanlar ile yapılan deneylerde, bcat-1 adı verilen genin aktivitesinin engellendiği zaman solucanların ömrünün %25 oranında uzadığı tespit edildi. Bu gen, çeşitli aminoasitleri parçalayan aynı adlı bir enzimi kodlar. bcat-1 geni engellendiği zaman, dokularda biriken aminoasitler çeşitli moleküler sinyal mekanizmalarını tetikleyerek yuvarlak solucanların ömrünün uzamasına sebep oluyor.

Kaynak / Türkçe çeviri: Fizikist / Görkem Saylan

http://www.fizikist.com/model-organizmalardaki-uzun-yasam-genleri/

Referans ve İleri Okuma
Johannes Mansfeld, Nadine Urban, Steffen Priebe, Marco Groth, Christiane Frahm, Nils Hartmann, Juliane Gebauer, Meenakshi Ravichandran, Anne Dommaschk, Sebastian Schmeisser, Doreen Kuhlow, Shamci Monajembashi, Sibylle Bremer-Streck, Peter Hemmerich, Michael Kiehntopf, Nicola Zamboni, Christoph Englert, Reinhard Guthke, Christoph Kaleta, Matthias Platzer, Jürgen Sühnel, Otto W. Witte, Kim Zarse, Michael Ristow. Branched-chain amino acid catabolism is a conserved regulator of physiological ageing. Nature Communications, 2015; 6: 10043 DOI: 10.1038/ncomms10043

Bu makale “https://www.ethz.ch/en/news-and-events/eth-news/news/2015/12/genes-for-longer-healthier-life-found.html” kaynağındaki makalenin çevirisi baz alınarak hazırlanmıştır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.