NOBEL TIP ÖDÜLLERİ ‘SİNİR BİLİMİNE’

0

İnsan nerede olduğunu nasıl bilir? Bir yerden başka bir yere giderken nasıl yolunu bulur? Varış noktasını bulmasını sağlayan bilgiyi nasıl depolar? Bu soruların yanıtını bulan 3 bilim insanı bu yılki Nobel Tıp Ödülü’nü kazandı.

nobel_tip_odulleri

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nce verilen Nobel Tıp Ödülü’nü bu yıl 3 bilim insanı aldı. İnsan beyninde adeta bir ‘GPS’ gibi çalışarak kişinin nerede olduğunu ve nereye gideceğini haritalayarak bu bilgileri hafızaya depolayan sinir hücrelerini keşfeden İngiliz John O’Keefe ve Norveçli karı-koca May-Britt Moser ve Edvard Moser ödülü paylaştı. Karolinska Enstitüsü’nden yapılan açıklamada “Nerede olduğumuzu nasıl biliriz? Bir yerden başka bir yere giderken yolumuzu nasıl buluruz? Bir sonraki seferde aynı yolu izleyerek gitmek istediğimiz noktaya varmamızı sağlayan bilgiyi nasıl depolarız? İşte bu soruların cevabını bulan ve insan beynindeki GPS sistemini keşfedenler bu yılın Nobel Tıp Ödülü’ne layık görüldü” denildi. 870 bin euroluk para ödülünün yarısı O’Keefe’ye, diğer yarısı ise Moser çiftine verilecek.

10 ARALIK’TA ÖDÜL TÖRENİ VAR

Ödüller, 10 Aralık’ta düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecek. Nobel ödüllerinin açıklanmasına bugün Fizik ödülüyle devam edilecek.

JOHN 0’KEEFE

1939 New York doğumlu O’Keefe hem Amerikan hem İngiliz vatandaşlığına sahip. 1967’de Kanada’daki McGill Üniversitesi psikoloji bölümünü bitiren O’Keefe mezuniyeti sonrası İngiltere’deki Londra Üniversitesi’nde Bilişsel Nöroloji bölümü başkanı oldu. O’Keefe 1971’de beynin GPS sistemi gibi çalışmasını sağlayan ilk sinir hücresini keşfetti. O’Keefe o hücrelere konumlandırma hücresi adını vermişti.

MAY-BRİTT MOSER -EDVARD MOSER

1963 Norveç doğumlu olan May Britt Moser ve 1962 Norveç doğumlu Edvard Moser Oslo Üniversitesi’nde birlikte psikoloji eğitimi aldı. Çift, Edinburgh ve Londra üniversitelerinde ortak akademik çalışmalara imza attı. 1996’da Norveç’e döndüklerinde evlenen çift bilimsel çalışmalarını Trondheim’daki Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde sürdürdü. 2000’de nöroloji profesörü olan May Britt Moser şu anda üniversite bünyesindeki Nöroloji Araştırmaları Enstitüsü’nün başkanı. Edvard Moser ise Nörobilim sistemleri üzerine araştırmalar yapan Kavli Üniversitesi’nin direktörü. Çift, 2006’da beynin, koordinasyonları belirleyip haritalamayı sağlayan sinir hücrelerini keşfetti. 3 bilim insanının çalışmaları yıllardır merak edilen soruların cevaplanmasını sağladı.

Kaynak: Sabah Gazetesi

Leave A Reply

Your email address will not be published.