Organ Biyomühendisliği ile Domuz Embriyolarında İnsan Böbreği Yetiştirdiler

Biyomühendisliğin sınırlarını zorlayan araştırmacılar, organ bağışı sıkıntılarına çözüm arayışında domuz embriyolarında insan hücreleri ile böbrek yetiştirdi.

Biyomühendislik
2 Min Read
(Wang, Xie, Li, Li, and Zhang et al., Cell Stem Cell, 2023)

Çinli bilim insanları, insan hücreleri içeren domuz embriyolarında böbrek yetiştirmeyi başaran dünyadaki ilk çalışmayı gerçekleştirdi. Bu gelişme bir gün organ bağışındaki yetersizlikleri gidermeye yardımcı olabilir ancak bazı insan hücrelerinin domuzların beyninde de bulunması etik endişelere yol açıyor.

Guangzhou Biyotıp ve Sağlık Enstitülerinde çalışan araştırmacılar böbreklere odaklandı çünkü böbrekler en erken gelişen organlardan biri ve insan tıbbında en sık nakledilen organdır.

Araştırmanın baş yazarı Liangxue Lai bir açıklamada “Fare organları farelerde, fare organları sıçanlarda üretildi ancak insan organlarını domuzlarda üretme konusundaki önceki girişimler başarısız oldu” dedi.

“Bizim yaklaşımımız, insan hücrelerinin alıcı dokulara entegrasyonunu geliştiriyor ve domuzlarda insan organlarının geliştirilmesine olanak sağlıyor.”

Bu, ABD’deki yakın zamandaki önemli buluşlardan farklı bir yaklaşım. Orada genetik olarak değiştirilmiş domuz böbrekleri ve hatta bir kalp insanlara nakledildi.

Yeni makale, “domuzları insan organlarını büyütmek ve yetiştirmek için inkübatörler olarak kullanan organ biyomühendisliğinde yeni bir yaklaşıma öncü adımlar” olarak tanımlıyor. Araştırmada yer almayan King’s College London’dan Profesör Dusko Ilic, “yine de, deneyi uygulanabilir bir çözüme dönüştürmede birçok zorluk olacağını” ancak “yine de, bu etkileyici strateji daha fazla araştırmayı hak ediyor” diye ekledi.

Araştırmacılar, domuz hücrelerinin insan hücrelerini bastırmasını önlemek için CRISPR gen düzenlemesi kullanarak, böbrek oluşumuna kritik iki geni devre dışı bıraktı. Böylece embriyoda bir “boşluk” oluşturdular.

Daha sonra her hücre tipine dönüşme potansiyeline sahip özel hazırlanmış insan pluripotent kök hücrelerini bu boşluğa yerleştirdiler.

Embriyoları domuzlara yerleştirmeden önce, hem insan hem de domuz hücrelerini besleyen maddeler içeren tüplerde büyüttüler.

Toplamda 13 taşıyıcı anne adayına 1.820 embriyo aktardılar. Gebeliği gelişimlerini değerlendirmek için 25 ve 28 günde sonlandırdılar. Analiz için seçilen beş embriyonun gelişim aşamalarına göre normal işlevlere sahip böbreklere sahip olduğu görüldü. Zamanla mesaneye bağlanacak üreterlerin büyümeye başladığı gözlendi. Araştırmacılar böbreklerin daha uzun süre gelişmesine izin vermeyi ve domuzlarda kalp ve pankreas da dahil diğer insan organlarını yetiştirmeyi planlıyorlar.

Share This Article
Leave a comment