Pazarda Limon Satan Genç Brown’da Biyomühendislik Okuyacak

0

On sekiz yaşındaki Adıyamanlı Velat Kılıç’ın yaşam öyküsü Türk filmlerine taş çıkaracak cinsten. İlkokul mezunu anne ve babasıyla birlikte maydanoz, marul ekip, bunları pazarlarda satarak başlayan bu öykü önce Tarsus Amerikan Koleji’nde yatılı ve tamburslu bir eğitimi başlattı. Sonra da dünyanın en iyi üniversiteleri Harvard, Yale, Princeton’un aralarında bulunduğu “Ivy League” olarak tanınan birliğin üyesi 248 yıllık Brown Üniversitesi’ne kadar uzandı. Geçen yıl, yıllık öğrenim ücreti 42 bin doların üzerinde olan bu üniversite Velat’ı tamburslu kabul etti. Yatılılık da dahil yılda 58 bin ABD doları burs verdi.

Pazarda Limon Satan Genç Brown’da Biyomühendislik Okuyacak

Velat, babası gibi felçli hastalara çare bulacak araştırmalar yapmak için Brown’da önce biyomühendislik okuyacak sonra da tıp eğitimi alacak. Velat’ın hikâyesi Tarsus’ta başlıyor. Babası eşi ve 3 yaşındaki Velat ile 2 yaşındaki kardeşini alarak Adıyaman’a göç ediyor. 2 dönümlük bir arazi alıyorlar,marul vemaydanoz yetiştirmeye başlıyorlar. Velat bunları babasıyla birlikte kent pazarlarında satıyor. Velat, ilköğretim son sınıfta kardeşi Serhat gibi fen lisesinde yatılı okumak için sınavlara girdiğini ancak ilkokul öğretmeninin ısrarıyla Tarsus Amerikan Koleji’ne de başvurduğunu söylüyor: “Okula telefon ettimburslu ve yatılı kabul ederlerse geleceğimi söyledim. Beni aldılar.”

Adıyaman’dan ABD’ye

Adıyaman dışında bir başka il görmeyen Velat, okula girdikten sonra başkanlığını yaptığı Model Birleşmiş Milletler Kulübü’ne katılıyor, İstanbul’da ve yurtdışında Portekiz, Hollanda gibi ülkelerde okulunu temsil ediyor. Okul Öğrenci Birliği Başkanı Velat şimdi ABD yolcusu. Velat’ın Brown’u seçmesinde de yine bir öğretmeni etkili oluyor: “Kolej’de 10. sınıftaki İngilizce öğretmenim ABD’liydi. Babasına çok düşkündü hep gururla onu anlatırdı. Brown’dan mezunmuş, sürekli bunu söylerdi. Babasına olan hayranlığı beni çok etkiledi. Ben de Brown’da okumaya karar verdim.”

Felçli baba için okuyacak

Velat, okula başladıktan sonra babasının “inme” geçirerek, felç olduğunu, 2 dönümlük arazilerini satmak zorunda kaldıklarını söylüyor: “Babam beyne giden damarlardan biri tıkandığı için inme geçirdi. Babam gibi hastalara yardımcı olacak çalışmalar yapmak için biyomühendislik okuyacağım. Sonra da tıp eğitimi alacağım.” Tac Okul Müdürü Ekin Baransel de 334 öğrencinin öğrenim gördüğünü okulda Velat’ın burslu 65 öğrenciden biri olduğunu söylüyor.

Kaynak: Pervin Kaplan

Leave A Reply

Your email address will not be published.