Prof. Dr. Şengül’ün hazırladığı Dünyanın ilk insan omurilik atlası ABD’de yayınlandı

0

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülgün Şengül omurilik alanındaki araştırmalara kaynak teşkil edecek önemli bir uluslararası kitaba imza attı.

Şengül’ün hazırladığı Dünyanın ilk insan omurilik atlası ABD’de yayınlandı

Atlas of the Spinal Cord, of the Rat, Mouse, Marmoset, Rhesus and Human isimli kitap Gulgun Sengul, Charles Watson, Ikuko Tanaka ve George Paxinos imzasıyla 12 Ekim 2012 tarihinde Amerika’daki Society for Neuroscience kongresinde Elsevier yayınevi tarafından yayımlandı ve çok büyük ilgi gördü.
Prof. Dr. Gülgün Şengül

Çalışmasıyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Şengül “Kitapta, omurilik araştırmalarının büyük çoğunluğunun yapıldığı sıçan ve fare histolojik omurilik atlasları, ayrıca marmoset ve Rhesus maymunu atlasları bulunuyor. Kitabın en önemli özelliği ise dünyanın ilk histolojik(Canlı doku bilimi) insan omurilik atlasını içermesi. Günümüzde radyolojik görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi ve multipl skeroz ve ALS gibi omurilik hastalıklarının genetik yapısının ve omurilik yaralanmalarından sonra iyileşme üzerinde yapılan araştırmaların son derece artması ile birlikte insan omuriliğinin detaylı mikroskobik yapısını gösteren bir omurilik atlasına ihtiyaç bulunmaktaydı” diye konuştu.

“Kaynak oluşturacağını düşünüyorum”

Bu çalışmalarıyla bilime katkıda bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Prof. Şengül, “Hazırladığımız bu çalışmanın önemli araştırmalara kaynak oluşturacağını düşünüyorum.”dedi.

Prof. Şengül’ün omurilik alanında yurtdışında yayınlamış araştırma makaleleri, 2009 yılında yine Elsevier yayınevi tarafından yayınlanan ‘The Spinal Cord: A Christopher and Dana Reeve Foundation Text and Atlas’ isimli bir kitabı ve çok sayıda bölüm yazarlıkları bulunuyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.