“Salk Enstitüsü Bilim İnsanları, Melanoma Tümör Büyümesini Azaltan ve Bağışıklık Yanıtını Artıran Mitoz Manipülasyonunu Keşfetti”

santa
1 Min Read

Kanser immunoterapisi, hastanın kendi bağışıklık sistemini kullanarak kanserle savaşan etkili bir tedavi yöntemidir. Ancak, birçok hastanın bu tedaviye yanıt vermemesi üzerine, kanser araştırmacıları immunoterapinin daha fazla sayıda insan için daha etkili olabilmesi adına yeni yöntemler bulmayı hedeflemektedir. Salk Enstitüsü bilim insanları, mitokondrilerin – hücrelerin enerji üreten birimleri- bir enerji üretim aşamasını manipüle ederek, farelerde melanom tümör büyümesini azalttığı ve bağışıklık yanıtını artırdığı bulgusuna ulaşmıştır.

İleri yapılan çalışmalar ise, elektronların mitokondriler aracılığıyla iki başlangıç rotasından birini takip etmesi durumunda, bağışıklık hücrelerinin tümör hücrelerini tanımasına ve öldürmesine gerek duyulan genlerin ve proteinlerin aktif olduğunu göstermiştir.

Araştırmacılar, mitokondrial elektron taşımasının basit manipülasyonlarının, bağışıklık sisteminden kaçan bir tümörü, şimdi bağışıklık sistemine saldırılabilir durumda olan bir tümöre dönüştürebileceğini belirtmiştir.

Bu yeni bulgu, mitokondrial metabolizmanın kanser, bağışıklık yanıtı ve immunoterapi etkinliğindeki rolünü daha iyi anlamak için devam eden araştırmaları büyük ölçüde etkileyebilir.

Ekip, bu mekanizmayı, mitokondriyi etkileyebilecek ve normal hücreler üzerinde olumsuz etkiler bırakabilecek tehlikelerden korunarak kanserle mücadelede nasıl kullanabileceğini araştırmayı planlamaktadır.

Share This Article