“Texas Kanser Araştırma Enstitüsü, Tümör Bastırıcı p53 Genine Odaklanan Araştırmacıya 2 Milyon Dolar Bağışladı”

santa
1 Min Read

Teksas Kanser Önleme ve Araştırma Enstitüsü (CPRIT), doğal olarak oluşan bir tümör baskılayıcı olan p53 geni üzerine yoğunlaşan araştırmalarını finanse etmek ve SMU’ya (Southern Methodist Üniversitesi) Annika Wylie’i işe almak için 2 milyon dolarlık bir ödül verdi. CPRIT, kanser araştırmalarında yenilik yaratmak ve hem önleme hem de tedavi konusunda tıbbi veya bilimsel bir atılım potansiyelini artırmak amacıyla kurulan bir devlet kurumu olup, 20 yıllık, 6 milyar dolarlık bir inisiyatiftir. Bu, ABD’nin tarihindeki en büyük eyalet kanser araştırma yatırımı ve dünyadaki ikinci en büyük kanser araştırma ve önleme programıdır.

Wylie ve ekibi, p53’ün diğer işlevlerini, özellikle hücre bölünme sürecinde yer alan genler ve “sıçrayan genler” veya transposonlar üzerinde durarak araştırıyorlar. P53 sıçrayan genlerin genetik materyalımızı zıplatmasını önleyemiyorsa, bu genler kendi kopyalarını fazlaca üreterek kanser gelişimine neden olabilirler.

Wylie, “p53’ün belirli genleri devre dışı bırakma yeteneği az değerlendirildi ve daha fazla araştırma yapmayı hak ediyor. Araştırmamız, p53’ün hem aktifleştirme hem de devre dışı bırakma işlevlerinde değer olduğunu gösteriyor. Bu mekanizmalara daha fazla araştırma, kanser ilerlemesini durdurabilecek önemli genetik müdahaleler başlatabilir” diye açıklıyor. Wylie, SMU’nun Biyolojik Bilimler Bölümü’ne yardımcı profesör olarak katılıyor.

Share This Article