TÜRK BİLİM ADAMINA ARAŞTIRMALARI İÇİN 10 MİLYON DOLAR DESTEK

0

ALS hastalarındaki ölü beyin hücrelerinin ‘floresan’ yöntemiyle kolayca görülebilmesini sağlayan Dr. Hande Özdinler’in çalışmalarına, geçen yıl ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün verdiği 2.5 milyon dolar’dan sonra, The Les Turner ALS Foundation’dan da 10 milyon dolar daha rekor destek geldi.

TÜRK BİLİM ADAMINA ARAŞTIRMALARI İÇİN 10 MİLYON DOLAR DESTEK

ABD’nin Chicago şehrindeki Northwestern Üniversitesi’nde Les Turner ALS Araştırma Laboratuvarı’nın kurucu başkanı Dr. Hande Özdinler, Hürriyet’e yaptığı açıklamada;

“Önceki yıllarda bu araştırmalara kaynak bulmak nerdeyse imkansızdı. ALS Ice Bucket Challenge” kampanyası sayesinde ABD’de 100 milyon dolar Türkiye’de ise 400 bin dolar toplandı. Bu elbette araştırmalarıız için bize verilen müthiş bir destek. NorthWestern’de ALS hastalığı üzerine farkli labaratuvarlarda, farklı ekipler tarafından araştırmalar yapıyordu. Bu defa benim isteğim kabul edilerek tüm bu yardımlar bir merkezde toplanıp, labaratuarların ihtiyacına göre paylaştırılacak. “ dedi.

ALS hastalığının tarihinde son dönemde görülmemiş gelişmelerin birbiri ardina geldiğini belirten Dr. Özdinler gelişmeleri şöyle anlattı;

“Eskiden sadece bir iki gen bilinirken birden gelisen teknoloji ile de neredeyse her hafta bir gen bulunmaya başlandı. Artık, ALS’nin genetik yapısının çözülmesinde çok önemli adımlar atılmış durumda. Hastalığın hangi farklı nedenlerden oluştuğunu anlamaya başladık.
ALS, bir çok hücre türünü, hem beyin hem omuriliği içeren en kompleks hastalık. Neredeyse her hastalıkla ilintili ve sanki büyük bir düğümün en can alıcı yeri.”

BUZ KOVASI MACERASI

Bilimsel gelişmeler bu aydınlanma ışığında yeni modeller geliştirmek, yeni yaklaşımlar keşfetmek üzere daha da hızlanmışken birden “Buz kovası macerası” başladığını belirten Dr. Özdinler, bu sayede bütün dünyaya yayılan bu buz kovasi sayesinde, ALS’ye baskaldırılarak müthiş kazanımlar elde edildi. İlk defa herkes ALS hastalığını öğrendi, ALS hastaları toplumda saygı görmeye başladılar. Belki de bağışlar sayesinde daha iyi yaşam koşullarına kavuşabilecekler. “

ALS HASTALIĞI İÇİN TARİHİ GÜNLER YAŞIYORUZ

Motor Nöron hastalığı olarak da bilinen Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) konusundaki son buluşları sayesinde dikkatleri üzerine çeken Dr. Özdinler, dünyada ilk defa beyindeki motor nöronları (sinir hücrelerini) ‘floresan yöntemiyle’ izole ederek görmeyi sağlayan çalışmayı gerçekleştirmişti. Özdinler ve ekibinin, ölü beyin hücrelerinin floresan yöntemiyle kolayca görülmelerini sağlaması, ALS ve diğer tüm sinir hücre hastalıkları için önemli bir buluş olarak kabul ediliyor. Bundan böyle, bu hücrelerin ölüm nedenlerinin hücresel, genetik ve mekanizmasal nedenlerini büyük bir titizlik ve doğruluk payı yüksek oranda incelenebilecek.

Kaynak: Türkiye

Leave A Reply

Your email address will not be published.