Türk bilim insanı Berna Sözen’in ‘Embriyon’ Çalışmaları MIT’nin Yılın Çığır Açan 10 Gelişmesi Arasına Gridi!

0

Türk bilim insanları göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Mensup ve mezunları arasında bir çok Nobel ödülü sahibi bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), geçen yılın bilimde çığır açan 10 gelişmesini derledi.

Listede, baş araştırmacısı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı araştırma görevlisi Berna Sözen olan yapay embriyon çalışması da yer aldı. MIT tarafından 2017’de bilimde çığır açan 10 gelişmeden biri seçilen ve Independent, BBC, Guardian’a haber olan çalışma embriyon gelişiminde neden sıklıkla hata yaşandığın ve kadınların neden düşük yaptığını anlamamızı sağlayacak.

Hürriyet’ten Salim Uzun’un haberine göre, ‘Çalışmamız pek çok dogmatik bilgiyi değiştirebilir ve insan gelişiminin temellerini anlamaya yönelik yeni bir bakış açısı kazandırabilir’ diyen Sözen sözlerine şöyle devam etti:

“Çalışmayı Cambridge Üniversitesi’nde yürütüyoruz. İlk aşamada kök hücrelerden yapay fare embriyonu üretmeyi başarmıştık. Şimdi bu çalışma geliştiriliyor. MIT’nin listesinde tıp alanından sadece biz varız. Bu da hayli dikkat çektiğimizi gösteriyor. Çalışmamız bilimsel çevreler tarafından tarihi bir buluş olarak nitelendirildi.”

‘Çalışmamız insan gelişiminin temellerini anlamaya yönelik yeni bir bakış açısı kazandırabilir’

Çalışmalarının pek çok dogmatik bilgiyi değiştirebileceğini söyleyen Sözen, “Biz iki kök hücre türü arasında önemli bir iletişim kurulduğunu keşfettik. Bir bakıma, hücreler birbirlerine embriyonun neresinde yer alacaklarını söylüyorlar. Bu, insan embriyonları üzerinde çalışmak zorunda kalmadan insan gelişiminin kritik aşamalarındaki önemli olayları incelememize izin verecek. Gelişimin normal olarak nasıl gerçekleştiğini bilmek, embriyon gelişiminde neden sıklıkla hata yaşandığını, kadınların neden düşük yaptığını anlamamızı sağlayacak. Çalışmamız insan gelişiminin temellerini anlamaya yönelik yeni bir bakış açısı kazandırabilir” ifadelerini kulandı.

Kaynak: Batuhan / Onedio Editörü – Daha fazla bilgi için –  https://onedio.com/haber/bilim-insani-berna-sozen-in-embriyon-calismalari-mit-nin-yilin-cigir-acan-10-gelismesi-arasinda-811173

Leave A Reply

Your email address will not be published.