Türkiye’nin ilk yerli kalp pompası üretildi

0

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) CAD/CAM Araştırma Merkezi’nde “Özgün Bir Eksenel Akışlı Sol Ventrikül Destek Pompasının Fiziki Performans Testleri Projesi” kapsamında üç boyutlu lazer yazıcı kullanılarak Türkiye’nin ilk yerli kalp pompası üretildi.

ilk yapay kalp

SDÜ CAD/CAM Müdürü Doç. Dr. Oğuz Çolak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Biyomedikal Mühendisi Doç. Dr. Kamuran Kadıpaşaoğlu yönetimindeki ekibin, TÜBİTAK 1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında yürütülen “Özgün Bir Eksenel Akışlı Sol Ventrikül Destek Pompasının Fiziki Performans Testleri Projesi”nde bir kalp pompası tasarımı yaptığını söyledi.

Doç. Dr. çolak, pompanın titanyum maddesinin, üç boyutlu lazer yazıcı teknolojisi kullanılarak işlendiğini, bu özelliğiyle de Türkiye’de üretilen ilk yerli kalp pompası olduğunu kaydetti.

Pompa üretilirken ilk kez 3 boyutlu lazer teknolojisinin kullanıldığını vurgulayan Çolak, “Bu pompa 8 bin devirde dönerek, kalbin yaptığı bütün işlemleri, kanın temizlenmesi, kanın yeniden pompalanmasını sağlıyor. Bu üretim daha önce talaş yöntemiyle yani tezgahlarda yapılıyordu” diye konuştu.

Cihazın yurt dışındaki muadillerinden farkının olmadığının altını çizen Çolak, ürettikleri kalp pompası maliyetinin, yurt dışından 150 bin dolara alınanların çok altında olduğunu kaydetti.

Türkiye için oldukça önemli bir araştırma olduğuna dikkati çeken Çolak, “Medikal sektörüne baktığımızda Türkiye’nin ciddi bir ithalatı var. Bunu önlemek için yapılan bu tür araştırmaların desteklenmesi oldukça önemli. Türkiye bu tarz çalışmaları yapacak kapasitede. Ancak sürece ihtiyacımız var” dedi.

Kaynak: İHA

Leave A Reply

Your email address will not be published.