University of Cincinnati Kanser Araştırmacıları, Radyasyon Onkolojisi için Yeni Tedavi Yöntemlerini Sunmaya Hazırlanıyor

santa
1 Min Read

Üniversite Cincinnati Kanser Merkezi araştırmacıları, Amerikan Radyasyon Onkolojisi Derneği (ASTRO) Yıllık Toplantısında, özgün bir radyasyon terapi tekniği olan kafes terapisi hakkında bulgularını sunacaklar. Geleneksel radyasyon terapisi ile tedaviye yanıt vermeyen büyük tümörler için daha güvenli ve etkili bir tedavi olabileceği düşünülmektedir. Kafes terapisi genç bir radyasyon tedavisi yöntemi olup, hasta için planlama ve tedavi uygulamasında standart bir yaklaşım bulunmamaktadır.

Bu çalışmalar, bu karmaşık planları klinik kullanım için uygulanabilir bir zaman çerçevesinde oluşturabilme ve bu planları vücudun çeşitli zorlu bölgelerinde etkili bir şekilde uygulayabilme kabiliyetimizi değerlendirdi. Geleneksel radyasyon planları birkaç saat sürebilirken, geliştirilen otomatik planlama yaklaşımı ile ortalama 20 dakikada kafes planları oluşturuldu.

Araştırma ayrıca, ağız boşluğu kanseri hastaları için ideal tedavi süresini ve tedavi sonrası akciğer kanseri izlemi konularını ele aldı. Son olarak, hızla yayılan beyin tümörü olan yüksek dereceli gliomların (HGG) tedavisi sonrası nörolojik etkiler incelendi. Araştırma ekibi, tekrarlanan radyasyonun nörolojik etkilerini karşılaştırdı ve proton tedavilerinin daha fazla nörolojik olayları hızlandırdığını buldu.

Share This Article