“University of Miami Miller Tıp Fakültesinden Araştırmacı, Columbia Üniversitesi’nden Prestijli Ödül Alacak”

santa
1 Min Read

Miami, Florida’daki Sylvester Comprehensive Cancer Center’da görevli bir araştırmacı, Columbia Üniversitesi’nden prestijli bir ödül kazandı. Dr. Glen N. Barber, Sylvester’in uluslararası üne sahip hücre biyoloğu ve Miami Üniversitesi Hücre Biyolojisi Bölümü’nün başkanı, 2023 Louisa Gross Horwitz Ödülü’ne layık görüldü. Bu ödül, biyoloji ve biyokimya alanında temel araştırmalara olağanüstü katkılar veren kişilere veriliyor.

Barber, bu ödülü alan ilk Miami Üniversitesi öğretim üyesi ve daha önce bu ödülü alanların yarısından fazlası, Nobel Ödülü’ne layık görüldü. Ödül, 10.000 dolarlık para ödülüyle birlikte Barber’a ve diğer alıcıya, New York Şehrinde düzenlenen ödül yemeğinde sunuldu.

Barber, enfeksiyonlara ve inflamasyonlara karşı bağışıklık yanıtlarını kontrol eden ve aynı zamanda antitümör T hücre aktivitesini tetikleyen önemli bir rol oynayan STING (interferon genlerinin stimülatörü) adlı dönüştürücü araştırma buluşu nedeniyle bu ödüle layık görüldü.

Dr. Barber, 2008’deki bu keşfinden bu yana ekibiyle birlikte kapsamlı STING sinyalizasyonu araştırmaları yürüttü ve bu patikayı hedef alacak yeni tedaviler geliştirmek için çeşitli hastalıklarla ilgili önemli buluşlara imza attı. Dr. Barber, bu ödülü büyük bir onur ve minnettarlıkla kabul edeceğini ve ödülü, kendilerinin ortak başarılarına paha biçilemez katkılarda bulunan tüm meslektaşları adına alacağını belirtti. Louisa Gross Horwitz ödülü, ilk olarak 1967 yılında verildi.

Share This Article