“UVA Sağlık Kanser Uzmanı, Yeni İlaç ile Beyin Tümörüne Yönelik Tedavinin Dönüşümünü Açıklıyor”

santa
2 Min Read

UVA Sağlık kanser uzmanı David Schiff, genellikle genç insanları etkileyen bir beyin tümörü olan “2. derece IDH-mutant gliomlar”ı tedavi etme yöntemini dönüştürebilecek yeni bir ilaç olan vorasidenibin potansiyel önemini vurguluyor. Yeni England Journal of Medicine’da yayınlanan bir makalede Schiff, INDIGO klinik denemesinde test edilen ilacın tümör büyümesini önemli ölçüde yavaşlattığını ve tümörün büyümeye başlama süresini ortalama 11.1 aydan 27 aydan fazla bir süreye çıkardığını belirtti.

Eğer ilaç, federal Gıda ve İlaç İdaresi’nden onay alırsa, düşük dereceli gliomlar için ilk hedefli tedavi olacak. Her yıl yaklaşık 2.500 Amerikalı, sadece 40 yaş ortalamasıyla bu beyin tümörü teşhisi alıyor. Tümörler genellikle hastaların düşünme yeteneğini ve işte çalışabilmeyi olumsuz etkilerken, günlük yaşamın diğer yönlerine de müdahale ediyor.

Çünkü şu anda ki tedavi seçenekleri sınırlı olduğu için, doktorlar genellikle gliomları yönetirken “izle ve bekle” yaklaşımını benimserler. Ancak vorasidenib, bu durumu değiştirebilir ve ilk erken dönem tedavisini sunabilir.

Schiff, vorasidenibin başarısından öylesine etkilendi ki, ilacın “izle ve bekle” yaklaşımına “son bir çivi” çakabileceğini yazdı. Eğer FDA onayı alırsa, bu ilacın nasıl en iyi şekilde kullanılabileceği konusunda hala birçok yanıtsız soru olsa da, Schiff mevcut tedavilerin hastalar üzerinde kısa ve uzun vadeli yan etkilerinin olduğunu göz önünde bulundurarak, iyi tolere edilen yeni bir tedavi seçeneği olması durumunda bu durumun harika olacağını söyledi. INDIGO denemesinin sonuçları ve Schiff’in yazısı, New England Journal of Medicine’de yayınlandı.

Share This Article